Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Carrantuohill


Carrantuohill
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na celtyckich korzeniach. Wykorzystuje przy tym bardzo stylowe instrumentarium (skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna),poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową.
Do dziś zespół zagrał ponad 1000 koncertów, tak w kraju, jak i za granicą, m.in. w Czechach, Irlandii, Francji, Niemczech, USA (na zaproszenie Czesława Miłosza), Rosji. Wystąpił również trzykrotnie (1997, 1999 i 2004) na jednym z największych festiwali muzyki irlandzkiej Cork Folk Festival. W lipcu 2005 roku gościł na festiwalu Dancing with Lunasa w malowniczym zamku w Kinnitty.
CARRANTUOHILL ma na swym koncie wiele wspólnych występów z uznanymi artystami. W 1997 roku odbył trasę koncertową ze szkocką grupą The Battlefield Band. Zespół występował również z Maire Breatnach, Sands Family, Deaf Shepheard, Geraldine McGowan & Friends oraz Midnigth Court. Na tej samej scenie zespół spotkał się również z wirtuozem irlandzkich ullieann pipes Liamem O’Flynnem oraz czołowym gitarzystą Arty McGlynem. Z legendarnym Jackie Dalym CARRANTUOHILL spotkał się w irlandzkim Cork, zaś w Kinnitty dzielił scenę z wybitnym Donallem Lunny i Johnem Carty. Wielkim Gościem zespołu był również Midge Ure (ex Ultravox, twórca LIVE AID), który uświetnił koncert promujący płytę INIS w warszawskiej Sali Kongresowej.
Polscy artyści, z którymi CARRANTUOHILL dotąd realizował wspólne projekty: Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Fiolka Najdenowicz, Stanisław Sojka, Paweł Kukiz, Kuba Badach, Robert Kasprzycki, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański, Bernard Maseli, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Osobny rozdział w karierze grupy stanowią koncerty na scenie „Przystanku Woodstock”, z którym zespół jest związany od jego pierwszej edycji, a od 2002 roku występuje dodatkowo w roli współorganizatora Folkowej Sceny tego największego w Europie festiwalu. Grupa otrzymała z rąk Jurka Owsiaka prestiżową nagrodę Złotego Bączka za najlepsze „kręcenie publicznością” podczas Przystanku Woodstock w 1998 roku.
CARRANTUOHILL miał zaszczyt reprezentować Polskę również na festiwalu Euro Woodstock w Budapeszcie (1995).
Carrantuohill w Internecie: www.carrantuohill.art.pl

Taclem


Powiazane artykuly
    Recenzja: Carrantuohill - "Inis"
    Recenzja: Carrantuohill - "Na żywca"
    Recenzja: Carrantuohill - "Between"
    Recenzja: Carrantuohill - "Irish Jazz"