Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Celtas Cortos "Vamos!"

Utwory : 1. El alquimista loco 2. 20 de Abril 3. Haz turismo 4. Madera de colleja 5. El pelotazo 6. Qué voy a hacer yo? 7. Ya esta bien! 8. Hacha de guerra 9. La senda del tiempo 10. Cuéntame un cuento 11. La mujer barbuda 12. El ritmo del mar 13. Aguantando el tirón 14. Lluvia en soledad

Celtas Cortos "Vamos!"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Mocny etniczy beat i irlandzki flet, tak zaczyna się " El alquimista loco" melodia otwierająca płytę "Vamos!" Celtas Cortos. Zaraz potem wchodzą gitary i perkusja. Robi się ostro, a na dodatek melodia trąci nieco Jethro Tull.
Już od drugiego utworu jesteśmy bliżej klimatów charakterystycznych dla Celtas Cortos. Hiszpańska piosenka w folk-rockowym klimacie przypomina o korzeniach zespołu. Jednak i tu nie brakuje skrzypcowo-fletowego duetu w irlandzkiej melodii. W wesołym "Haz tourismo" mamy już mniej irlandczyzny, są za to delikatne wpływy country.
"Madera de colleja" to już hiszpański folk rock, na dodatek z elementami ska. Z kolei "Que voy a hacer yo" kojarzy się nieodparcie z klimatem piosenek The Waterboys. Jeśli dodamy do tego irlandzko brzmiącą wstawkę, to podobieństwo bardzo zasłużone. "Ya esta bien!" to piosenka, której najbliżej w regiony zaludniane przez chłopaków z The Pogues.
Klawiszowy motyw i rockowa gitara to z kolei początek "Hacha de guerra" - jednego z najostrzejszych utworów na płycie. Kiedy gitarę wspierają dudy i skrzypce robi się naprawdę ciekawie. Dla odpoczynku grupa proponuje nam folkową balladę "La senda del tiempo", pełną ciepła i ocierającą się niemal o klimaty rodem z muzyki pop. Jednak już w "Cuentame un cuento" wracamy do zabawy - tym razem w rytmach celtyckiego calipso. Nie wierzycie? Posłuchajcie!
"La mujer barbuda" to ostry celtycko-rockowy numer, o niemal punkowej motoryce. Po nim dostajemy "dylanowską" w klimacie balladę "Aguantando el tiron" zagraną w lekkim, rockowym stylu, mogącym kojarzyć się z rockowymi balladami Guns`n`Roses. O ile oczywiście Gunsi zagraliby z dudami.
Kończący płytę, nieco patetyczny "Iluvia en soledad" zawiera wstawkę z irlandzkiego "Danny Boy", jednej z najlepiej kojarzonych irlandzkich piosenek.
Jeśli chodzi o ostry folk-rock, to Celtas Cortos to w tej chwili jedna z niewielu grup w Europie, które mogą ścigać się z niemieckim Fiddler`s Green o prymat pierwszeństwa w kategorii "najlepsza muzyka do zabawy".

Taclem