Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Chór Wujów "Żeglarska pieśń"

Utwory : 1. Pompuj go 2. Piękna Lee 3. Stortebekar 4. Halabaluby 5. Erie Canal 6. List z morza 7. Ciągnij ją 8. Gra morza 9. Żeglarska pieśń 10. Sacramento 11. Paddy Lay Back 12. Eliza Lee 13. Maui 14. Utwór instrumentalny 15. Jonasz 16. Napijmy się rumu 17. Cztery wiatry

Wyd. Nasze Miasto Wrocław 2002

Chór Wujów "Żeglarska pieśń"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Archiwalne wydanie nagrań wrocławskiej grupy Chór Wujów. Zespół ten powstał w pewnym sensie przy Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Muzyki Folk "Szanty we Wrocławiu", jego twórcą był Robert Gronowski. Pamiętam, że materiał wówczas wydany (tylko na kasecie i z nieciekawą szatą graficzną) wzbudził spory entuzjazm, jako że na rynku bardzo mało było tego typu muzyki.
Obecnie możemy słuchać tych nagrań w formie płyty CD. Można łatwo stwierdzić, co na tej płycie się zestarzało, a co nie. Na pewno brzmienie nie jest zachwycające, również niektóre utwory które zostały pożyczone od innych wykonawców nie brzmią zbyt porywająco. "Stortebekar" z tekstem Janusza Sikorskiego doczekał się już lepszych wykonań, "Halabaluby" do perfekcji doprowadził współautor słów polskich, Marek Szurawski we współpracy z Ryczącymi Dwudziestkami. "Żeglarska pieśń" wciąż najlepiej wychodzi Czterem Refom, a "Sacramento" Starym Dzwonom. Są tu też dwa utwory z repertuaru Mechaników Shanty - "Paddy Lay Back" i "Maui". Ciekawostką było, że Chór Wujów wydał na swej kasecie piosenkę "Paddy Lay Back" z tekstem Mechaników, zanim wydali ją Mechanicy, zaś "Maui" zawiera dodatkowy tekst, który zespół ten śpiewał tylko na koncertach.
Nieco lepiej jest z trzema piosenkami nagranymi na zakończenie. Są to stare polskie piosenki żeglarskie Waldemara Bocianowskiego. Mowa tu o utworach "Jonasz", "Napijmy się rumu" i "Cztery wiatry", nieco dziś zapomnianych, całkiem niesłusznie.
Chór Wujów Śpiewa też dwie piosenki po angielsku. Są to tradycyjne "Erie Canal" i "Eliza Lee". W pierwszej razi nieco akcent, ale druga wykonana jest bardzo fajnie.
Wśród autorskich piosenek zespołu wyróżniają się takie utwory, jak "Piękna Lee" i "List z morza".
Stylistycznie grupę Chór Wujów można postawić gdzieś pomiędzy Mechanikami Shanty a Czterema Refami. To podobna szantowo-folkowa stylistyka.

Taclem