Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Chieftains


Chieftains
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Powstanie grupy The Chieftains datuje się na rok 1963, ale już rok wcześniej muzycy którzy założyli grupę grywali razem, choć wówczas był to zespół Ceoltóirí Cualann prowadzony przez Seána O`Riada i próbował podchodzić do tradycyjnej muzyki irlandzkiej od strony jazzu. Kiedy powstała grupa The Chieftains stało się jasne że liderem pozostanie Paddy Moloney. Przez ostatnie czterdzieści lat niestrudzenie prowadzi on zespół. Jest to niewątpliwie najbardziej utytułowana kapela folkowa w Europie zachodniej. Wielokrotnie otrzymywali nagrody muzyczne, m.in. Grammy.
Pierwszym albumem grupy była płyta "The Chieftains". Właściwie wówczas nie była to oficjalna nazwa grupy, a jedynie projektu dublińskich muzyków znających się z pubowych sesji i zespoły O`Riady. Już druga płyta, zatytułowana "The Chieftains 2" może być nazwana regularnym albumem, regularnie grającego zespołu. Jak na 40 lat grania skład The Chieftains był dość stały.
Mimo, że grupa The Chieftains nagrała ponad 30 albumów, jej kolejne płyty wciąż potrafią zaskakiwać. Pojawiają się na nich często goście, których nie podejrzewanoby o folkowe ciągoty, są też ci, których wybór jest niemal oczywisty. Pojawienie się na płycie Chieftainców to obecnie wielki zaszczyt.
Skład zespołu:
Seán Keane - skrzypce
Kevin Conneff - bodhrán, wokal
Matt Molloy - flet
Paddy Moloney - uilleann pipes, tin whistle, akordeon
The Chieftains w Internecie: www.irish.com/