Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Chudoba "Już się rozziedniewa"

Utwory : 1. Już się rozziedniewa 2. Oj, zarycał siwy byziek! 3. Cego wyśta, kawalerzy, przyszli? 4. Rozwijaj się, wiunku 5. Coś ty, dziewcyno, robziła? 6. Chniel 7. Starozina 8. Hola, byźki, hola! 9. Ach, bzicam 10. Hej, u gronicka! 11. Alihajdżome 12. Czardasz łemkowski 13. Moja chudobeczka 14. Kołomyjki huculskie 15. Dziaf me dromeha


Wyd. Chudoba 2003

Chudoba "Już się rozziedniewa"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Chudoba, to pierwszy polski zespół folkowy jakiego świadomie słuchałem. Mając na myśli zespół "polski" chodzi mi o to, że nie była to muzyka celtycka, czy szanty. Z polskiej muzyki wcześniej były jeszcze kapele podwórkowe, których słuchała moja babcia i jeszcze trochę ojciec. Później był pierwszy świadomy wybór w tym kierunku i była to Chudoba. Nic więc dziwnego, że mam do tej kapeli spory sentyment.
Mam jednak wrażenie, że przez te kilka lat zespół bardzo się zmienił. Wciąż grają bardzo ciekawą muzykę, nie ma w niej już jednak tej nieco naiwnej nutki, która bardzo łatwo przekonywała do tej kapeli.
W zamian oczekujemy odrobinę więcej nowoczesności i swoistą dojrzałość muzyczną.
"Już się rozziedniewa" - tytułowy utwór - brzmi niemal folk-rockowo, to ostre wejście z ciekawą aranżacją i niewątpliwi pokazuje to dzisiejsze możliwości zespołu. Ludowe poszukiwania w przypadku Chudoby zawsze były bardzo twórcze. Tym razem jednak ma się wrażenie, że piosenki są tylko pretekstem do pokazania własnych pomysłów na muzykę folkową. Tak więc coraz więcej tu zespołu... czy też mniej pierwiastków ludowych? Chyba nie, choć trzeba przyznać, że piosenki są teraz znacznie bardziej "do ludzi".
Gitarowy wstęp do (jak w "Coś ty, dziewcyno, robziła?", czy "Hej, u gronicka!"), pochody basowe na kontrabasie i szybkie partie bębnów to swoista wizytówka tej płyty. Brzmi to troszkę tak, jakby za muzykę ludową wzięła się grupa specjalizująca się w poetyckich balladach. Ciekaw jestem czy Chudoba z tym repertuarem i taką stylistyką sprawdziłaby się na jakimś festiwalu poetyckim? Pewnie tak.
Moim faworytem jest tu nastrojowa ballada "Chniel". Wyraźna, choć nie nachalna linia melodyczna zapada głęboko w pamięci.
To dziś już nieco inna kapela, jednak trudno nie porównywać nowego materiału to poprzednich nagrań. Płyta nadaje się do wielokrotnego słuchania, jest więc dobra, u mnie wzbudziła jednak przede wszystkim nostalgię za tym starym brzmieniem Chudoby.

Taclem