Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Chudoba


Chudoba
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Chudoba to jeden z zespołów, który miał duży wpływ na rozwój muzyki folkowej w Polsce. Przez wiele lat swojej działalności na rynku muzycznym, Chudoba dopracowała się własnego, rozpoznawalnego od pierwszych taktów, specyficznego stylu muzycznego. Zespół po latach działalności okrzepł, nabrał doświadczenia a muzycy to rasowi „folkmani”, wiedzący co chcą przekazać słuchaczom za pomocą swojej muzyki. Chudoba to przyjaciele wędrujący własnymi muzycznymi ścieżkami, radość grania i niczym nieograniczona twórcza ekspresja.Grupa powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową . Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską Chudoba koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1.


W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później Chudoba reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia). W roku 2000 jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. W 2006 roku Chudoba udanie reprezentuje Polskę, od strony muzycznej na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, będąc jedną z gwiazd na Etno Cup Day w Hanowerze.


Sami o sobie
Folk jest dla nas czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania daje nam dzielenie się żywiołem i liryzmem zachowanymi w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Gramy tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych - bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń.

Gramy i śpiewamy nasze własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej: polskich, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich.


SKŁAD ZESPOŁU
Małgorzata Otrocka - skrzypce, śpiew
Katarzyna Ryszewska - śpiew
Sylwia Świsłocka-Karwot - śpiew, przeszkadzajki
Robert Ruszczak - śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki
Jacek Ryszewski - gitara klasyczna, śpiew
Janusz Wawrzała - bębny wszelkiej maści, śpiew
Mirosław Mały - kontrabas, śpiew


MUZYCY WSPÓŁPRACUJĄCY

Barbara Ulatowska - skrzypce
Robert Szydło - gitara basowa

Tomasz Kłos - saksofon, klarnet


W latach 1995-96 Chudoba nagrała dwie kasety - "Graj muzyka" i "Nasza polka" (FolkTime). Wybór z tego materiału złożył się na płytę CD "Nasza muzyka", wydaną w roku 1999 przez Pomaton EMI (nominacja do Folkowego Fonogramu Roku 1999). W Niemczech płytę "Chudoba - Polkas, Lullabies & Wedding Songs" wydała wytwórnia WeltWunder (2000). Muzyka zespołu znalazła się również na kilku innych wydawnictwach w Polsce, Niemczech i Austrii . W 2003r płyta zespołu CD „Już się rozziedniewa”. Rok 2005 to wspólny projekt z Bente Kahan i płyta „Bente Kahan presents: Sing With Us In Yiddish”. Pomiędzy 2005 i 2011 rokiem grupa zagrała wiele koncertów w kraju i za granicą. Pod koniec roku 2011 zespół rozpoczął pracę nad swoją nową płytą.

adres oficjalnej strony zespołu: www.chudoba.info.pl