Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ciunas "Celtic Tiger"

Utwory : 1. Celtic Tiger 2. Three Jigs 3. I Know My Love 4. The Long Black Veil 5. O'Carolan Concerto 6. Dunmore Lassies 7. Siuil A Ruin 8. Glenside Polkas 9. The Jug of Punch 10. The Bridge Of Tears 11. Willie Taylor 12. River of Gems

Wyd. Ciunas 2001

Ciunas "Celtic Tiger"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Ciunas to kapela powstała w Austrii. Załozył ją Eddie McLachlan, a więc człowiek związany z kulturą celtycką z racji urodzenia, ex-lider grupy The Gravel Walk. Dobrał sobie do nowego zespołu swoją żonę - Sonję McLachlan (wokal, bas, fretless-bass), oraz muzyków austrackich - Regine Schabasser (wokal, akordeon) i Petera Aschenbrennera (multiinstrumentalistę).
Muzyka grupy Ciunas to akustyczny celtycki folk, jednak zdarzają się tu bardzo ciekawe pomysły - jak choćby wykorzystanie saksofonu (w tytułowym "Celtic Tiger" brzmi rewelacyjnie).
Na krążku znaleźć można sporo znanych utworów, jak "I Know My Love" (spopularyzowane niedawno przez połączone siły The Chieftains i The Corrs) "The Long Black Veil" (aranżacja kojarzyć się może z wykonaniem Micka Jagger'a i The Chieftains), czy instrumentalne "Dunmore Lassies".
Jest też jedna pożyczka - utwór "River of Gems" Davy'ego Spillane'a. To jeden z najfajniejszych utworów na płycie. Świetnie brzmi tam fretless-bass na którym gra Sonja.
Sonja jawi się też jako ciekawa wokalistka. "Siuil A Ruin", czy "Jug of Punch" w jej wykonaniu to bardzo dobre piosenki. Druga z tych piosenek znacznie odbiega aranżacyjnie od wersji prezentowanej chocby przez The Dubliners.
Eddie jest autorem fajnego instrumentalnego utworu "Celtic Tiger" i piosenki "The Bridge Of Tears". Nie wiem dlaczego, ale ten drugi, lekko jazzujący utwór jakoś nie bardzo mi odpowiada.
Zaśpiewany a capella "Willie Taylor" to też swoista ciekawostka. Brzmi to jak szanta, z resztą jedna z polskich kapel (nieistniejący wrocławski Chór Wujów) przerabiała ten utwór i prezentowała na rodzimej scenie szantowej.
Płyta ciekawa i dość zróżnicowana, pozostaje mieć nadzieje że Ciunas nie jest projektem jednorazowym.


Taclem