Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Common Ground "From the Cobwebs of Our Minds"

Utwory : 1. Down to the River to Pray 2. Peace in Your Eyes 3. Sheffield Hornpipe/Farmer`s Curst Wife 4. The Airplane Song 5. Hard Choices 6. Star of the County Down 7. I`m Gone 8. Empty Phrases 9. Daddy was Connected 10. Tramp 11. Not to Blame 12. Masquarade 13. Playing Rock`n`Roll
Wyd. MP3.Com 2002

Common Ground "From the Cobwebs of Our Minds"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Common Ground to działająca od wielu lat amerykańska formacja folk-rockowa. Album "From the Cobwebs of Our Minds" przedstawia nagrania z lat 1979-2001, a więc rozrzut jest spory. O ile współczesne nagrania bliższe są tradycji amerykańskiego grania, o tyle starsze utwory zawierają sporo nutek celtyckich.
Właściwie można stwierdzić, że to najbardziej celtycka z płyt zespołu Common Ground. Świadczy o tym choćby obecność irlandzkiego standardu "Star of the County Down", nagrana w 2001 roku. Mimo że wersja Amerykanów brzmi inaczej, niż zwykle się ten kawałek wykonuje, to nie ulega wątpliwości, że przy tworzeniu tego zestawu muzycy chcieli dać nam trochę próbek swoich celtyckich kawałków.
Nie znaczy to że brakuje północno-amerykańskich klimatów. Piosenki takie, jak "Down to the River to Pray", "The Airplane Song" nawiązują do amerykańskiego folku, a nawet do tradycji gospel.
Rockowe korzenie Common Ground tkwią w amerykańskiej muzyce lat 70-tych. Dlatego też grupie tej niekiedy bliżej do brzmień takich kapel, jak Fairport Convention, Steeleye Span, czy The Band, niż do współczesnych kapel folk-rockowych.
Spora część utworów to piosenki autorstwa Cheryl Cloud, wśród nich piękna, nieco może dylanowska, ballada „Hard Choices”. To chyba największy autorski przebój zespołu.
Jako że płyta jest przekrojowa, to warto wspomnieć o tym, że stary materiał, to rzeczy dotąd nie publikowane przez kapelę, zaś nowszy, to nagrania z Pine Mountain & Blues Festival z 2001 roku.

Taclem