Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Common Ground "Wings of Silver"

Utwory : 1. I`m Here 2. We Have to Choose 3. Daddy was Connected 4. You Sure Knew How to Lie 5. Violated 6. Get Me Out Of Here 7. Wings of Silver 8. I Know 9. The Secret is You 10. Sidh Beg Sidh Mor 11. What Did They Say About Me? 12. The Way You Treat My Mama 13. One Last Song For The Road

Wyd. Uncommonly Round Records 1996

Common Ground "Wings of Silver"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Common Ground przesłał mi cały pakiet swoich wydawnictw i z czystym sercem mogę orzec, że "Wings of Silver" to ich najlepszy album. W odróżnieniu od płyt koncertowych i skladanek (nawet tych tematycznych) mamy tu do czynienia z regularnym studyjnym albumem i czuć, że zespół miał wyraźną koncepcję tego, co chce zawrzeć na płycie.
Album jest momentem przełomowym w historii zespołu, gdyż podczas jego nagrywania zmarła z grupy wokalistka Cheryl Cloud. Przypomnę że zespół zaczynał jako akompaniatorzy tej wokalistki.
Cheryl życzyła grupie jak najlepiej, bo od początku dawała do zrozumienia, że chce, by zespół dokończył album, nawet jeśli jej miałoby zabraknąć. To paradoksalne, że na płycie, na którą napisała niemal cały materiał (11 piosenek) jest bardzo niewiele jej udziału.
Jednak jak widać grupa nie poddała się i nagrała płytę ciekawą. Common Grounds grają do dziś, choć nie mając tak płodnej autorki jak Cheryl, tworzą znacznie mniej materiału. Nie dziwią więc publikacje, na których poznajemy niepublikowane nagrania z Cheryl, oraz utwory jej autorstwa zarejestrowane na koncertach.
Wróćmy na chwilę do "Wings of Silver". Jak zwykle w przypadku Common Ground sporo tu amerykańskiego folk-rocka z odrobiną brytyjskich korzeni. Ciekawostką jest tu "Sidh Beg Sidh Mor", znana melodia irlandzka autorstwa Thurlogha O`Carolana. Czasem trochę żałuję, że zespół nie poszedł bardziej w bardziej celtyckim kierunku, ale patrząc na to z drugiej strony - kapel celtyckich mamy przecież całe mnóstwo.

Taclem