Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Corries


Corries
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

The Corries tworzyli Ronnie Browne i Roy Williamson.
Grupa została założona w 1962 roku przez Roya Williamsona, Billa Smitha, Rona Cockburna i Paddiego Bella. Muzycy nazwali się "The Corrie Folk Trio and Paddie Bell".. Później z zespołu odszedł Ron Cockburn, a przyjęto Ronniego Browne`a. Artyści grywali w całym kraju, nagrali pierwsze płyty, jednak rozdzieliły ich rodziny, powiększające się z dnia na dzień. Ronnie i Roy postanowili kontynuować pracę jako duet. Zyskali przychylność publiczności hotelu w Cortachy, gdzie grali - Roy na gitarze, a Ronnie na moothie. Panowie zaczęli poszerzać umiejętności instrumentalne i włączyli do swych utworów mandoliny, banja, flety, gwizdki, harmonijki, skrzypce i wiele innych instrumentów.
Razem obalili mit, że szkocka muzyka to tylko kilty i haggis, wprowadzając do niej nowe życie. Śpiewali pieśni o bitwach, ciemnych uczynkach, miłości, czasem na nowa melodię, używając dziwnych instrumentów, ale zawsze z humorem i wigorem.
W 1990 roku Roy zmarł na raka mózgu. Muzyka The Corries jest wciąż żywa i podoba się wielu ludziom na całym świecie. "The Flower of Scotland", uważana za hymn narodowy, a śpiewana przez Roya, jest ich najpopularniejsza piosenka. Ronnie natomiast robi solowa karierę, co pozwala przypuszczać, że muzyka The Corries pozostanie żywa jeszcze przez wiele lat.

Ewa Wyleżuch (www.szkocja.zv.pl)