Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Croatian Troglodyte Orchestra


Croatian Troglodyte Orchestra
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Croatian Troglodyte Orchestra jest grupą, która swoje programy koncertowe opiera na chorwackiej muzyce ludowej, a dopełnia je muzyką komponowaną na tradycyjne instrumenty smyczkowe takie jak samica G , samica E , bisernica itp. To rodzaj muzycznego laboratorium, w skład którego wchodzą najlepsi instrumentaliści i znawcy muzyki ludowej. Działania artystów zmierzają do odkrywania dotąd niezbadanych możliwości instrumentów ludowych oraz podejmowania prób kształtowania nowych opracowań autentycznych tematów wziętych z kultury tradycyjnej i improwizacji. Dotyczy to zwłaszcza zmian w technice gry na samicy (tamburitza) i basach. To sprawia, że wykonywana przez grupę muzyką nabiera świeżości i można dostrzec, dotąd niewidzialne związki z muzycznym dziedzictwem innych narodów. Podobnie interesujące rezultaty można uzyskać przez zmianę tempa np. 2/4 na 6/8, jak też przez nową harmonizację tematów ludowych wykonywanych w, dawniej niestosowanych, współbrzmieniach harmonicznych, co otwiera przestrzeń dla improwizacji.
Członkowie tej grupy cieszą się wielką estymą w Chorwacji. Sami odkrywają bogactwo muzyki ludowej, czego nie można się nauczyć w najlepszych akademiach muzycznych. Dodają tej cudownej muzyce ludowej własną wirtuozerię, a ona odpłaca im odkrywając swoją ukrytą duszę.
Lider grupy Mate Matisic jest muzykiem i kompozytorem, ale także dramaturgiem. Jego sztuki teatralne były tłumaczone na angielski, rosyjski, bułgarski, węgierski. macedoński i słoweński i wykonywane w wielu szanowanych teatrach europejskich ( jak Teatr Puszkina w Moskwie czy Teatr 199 w Sofii.) Jest scenarzystą i współscenarzystą filmów , które uzyskały cenne nagrody międzynarodowe. Komponuje także muzykę filmową i teatralną.

Skład zespołu:
Mate Matišić - tambura (samica), gitara, śpiew
Željko Kovačević– saksofon, śpiew
Damir Kukuruzović – gitara
Jurica Štelma – kontrabas, śpiew
Damir Ključarić – gitara, śpiew
Borna Šercar – bębny, butelki