Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Cztery Refy "Folk Tunes, Sea Songs and Shanties"

Utwory : 1. Old Maiden`s Song/ Donkey Reel/ Londonderry Hornpipe 2. Hej, chłopcy, czas już wyjść w morze 3. Płyń z nami w rejs 4. Żeglarski los 5. Salamanca 6. Od rana nam powiało 7. Balaena 8. Dziewczyny z Talcahuano 9. Marin Congo 10. Ratcliffe Highway 11. Ballada o Botany Bay 12. Fiddler`s Green 13. Morgan Magan 14. Żywiej tam! 15. Press-gang 16. Andrew Rose 17. The Turpine Hero/ Virgin Pullets 18. Ranzo Ray 19. Wracamy z morza

Wyd. Joter Music

Cztery Refy "Folk Tunes, Sea Songs and Shanties"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Cztery Refy od wielu lat pozostaje w ścisłej czołówce kapel szantowo-folkowych. Są zespołem, który najwierniej nawiązuje do brzmień dawnego pokładu i tawerny.
Płyta "Folk Tunes, Sea Songs and Shanties" to wybór nagrań z kilku kaset grupy wydanych w różnych składach w latach 80-tych, kiedy to kasety magnetofonowe były dominującym nośnikiem w naszych sklepach. Nie brakuje tu znanych piosenek, jak "Żeglarski los", "Balaena", czy doskonała "Ballada o Botany Bay". Jednak największy hit, to niewątpliwie "Press Gang", pieśń o łapaczach werbujących marynarzy na okręty Royal Navy.
Również piękna rybacka ballada "Fiddler`s Green" w polskiej wersji kojarzona jest przez wielu słuchaczy. Pokazuje ona jak duże są związki naszej piosenki morskiej z irlandzkim folkiem.
Wielkie wrażenie robiła na mnie zawsze pieśń "Andrew Rose", opisująca dramatyczne (autentyczne) losy angielskiego marynarza, na którego uwziął się sadystyczny kapitan i jego kamraci. Ascetyczna wersja Czterech Refów świetnie oddaje klimat opowieści.
Poza pieśniami i piosenkami jest tu też trochę irlandzkich tańców, których nie brakowało w tawernach po obu stronach Atlantyku.
Płyta. mimo że ma charakter składankowy, nadaje się do słuchania tak jak regularne albumy grupy.

Taclem


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Jerzy Rogacki (Cztery Refy)