Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Dan Ar Bras "Acoustic"

Utwory : 1. Le sang des navires 2. Les déments 3. Les tisserands 4. Hope`s in you 5. Vers les îles 6. La danse des macareux 7. Les marins 8. 10 années déja 9. Public inquiry 10. Sainte-Marine

Wyd. Green Linnet Records 1985

Dan Ar Bras "Acoustic"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Dana Ar Brasa znam głównie z nowszych nagrań, które słyną z przepychu i rozbudowanej formy. Sporo na nich zaproszonych gości i solidnego folk-rockowego, czasem pop-folkowego grania. Natomiast wydana w 1985 roku płyta "Acoustic" zawiera piosenki na wokal i gitarę. Zupełnie co innego, ale nie ulega wątpliwości, że to też album wart uwagi.
Ciekawostką jest pewna niekonsekwencja w pisowni nazwiska artysty. Ostatnio płyty podpisywane są zwykle nazwiskiem "Dan Ar Braz". Wróćmy jednak do zawartości omawianej płyty.
Część nagrań to utwory instrumentalne, grane na gitarze. Brzmią ciekawie, pasują to koncepcji spokojnego i wyciszonego albumu. Niekiedy (choćby "Les tisserands") robi się trochę żywiej, wówczas daje o sobie znać wirtuozeria wykonawcy.
Z kolei piosenki, w większości śpiewane po francusku i bretońsku to świetna kompozytorska robota. Wykonania są zwykle dość oszczędne, ale czego się spodziewać po albumie nagranym przez Ar Brasa solo ? Od czasu do czasu pojawią się dodatkowe partie gitar, a nawet jakas solówka, czy delikatny podkład klawiszowy. Nie mam pewności, co do pobrzmiewających tu harf i fletów. Trudno powiedzieć czy są "z klawisza", czy to autentyczne instrumenty. Na pewno jednak brzmią tak jak powinny, artysta tego formatu nie pozwoliłby sobie na jakieś nieprawidłowości.
Anglojęzyczny utwór "Hope`s in you" kojarzyć się nieco może z... Dead Can Dance. To kwestia pewnych podobieństw między wokalem Dana a Brendana Perry. Kompozycja jest z resztą dość rozimprowizowana, co potęguje siłę przytoczonego przeze mnie prównania.
Bluesowy "Public inquiry" to nawiązanie do korzeni gatunku. Płacząca momentami gitara i lekko zawodzący wokal, to niemal typowa amerykańska szkoła tradycyjnego bluesa.
Tych, którzy znają nowsze dokonania Ar Brasa może ta płyta trochę zaskoczyć. Jednak warto posłuchać i zapoznać się z akustycznymi wizjami artysty.

Rafał Chojnacki