Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Dan Ar Braz


Dan Ar Braz
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Dan Ar Braz uznawany jest za jednego z najbardziej melodyjnych gitarzystów zajmujących się muzyką celtycką. Nagrywał głównie jako solista, lecz również ze słynneym innowatorem celtyckiej harfy, dud i fletu - Alanem Stivellem.
Ar Braz jest jednym z pionierów elektrycznego folku we wczesnych latach 70-tych. Niemal od razu po przeniesieniu się do Bretanii w 1967 roku podjął współpracę ze Stivell'em. Gitary Ar Braza słychać na dziewięciu płytach Stivell'a, zaczynając od znanego albumu "Renaissance of the Celtic Harp" z 1972 roku, aż do ich ponownego spotkania na płycie "Again" w 1994 roku.
Kiedy Stivell rozwiązał zespół w 1976 roku, Ar Braz spędził sześć miesięcy jako członek kultowego Fairport Convention. Opuścił ten zespół tuż przed nagraniem z nimi płyty, nie ma go więc na żadnym albumie tej formacji. Ar Braz zebrał wówczas swój własny zespół. Zasłynął on wówczas rockową wersją piosenki "Rain" Beatles'ów.
W połowie lat 80-tyh Ar Braz powrócił na scenę z bardzo klimatycznym albumem "Music for Silences to Come" utrzymanym w akustycznym klimacie. W lata 90-te Ar Braz wszedł z 50-cio osobowym zespołem L'Heritage Des Celtes, do którego zaprosił znanych wykonawców z kręgów muzyki folkowej (wśród nich byli: Gilles Servat, Donal Lunny, Carlos Nunez, Karen Matheson, John McSherry, Nicolas Quéméner, Ronan Le Bars, Nollaig Casey, Ray Fean, Bagad Kemper, Jacques Pellen, Liam O'Flynn, Donald Shaw, Eoghan O'Neill, Noel Bridgeman, Elaine Morgan, Graham Henderson, Gilles Le Bigot, Fionn O'Lochlainn, Erwan Ropars, Sharon Shannon, Máire Ní Chathasaigh, Manu Lannhuel, Philippe Bizais, Robbie Casserly, Mairtin O'Connor, Christian Lemaître, Malachy Robinson, i Doudou Ndiaye Rose). W roku 1994 ukazałsię pierwszy album sygnowany tą nazwa. W rok później pojawiła się ona na płycie "En Concert", a w 1997 roku na "Finisterres"
Ar Braz kontynuuje też współprace z Fairport Convention, nagrywając swoje płyty w studiu Wormwood, należącym do Dave'a Pegg'a. Pojawia się też na dorocznym festiwalu organizowanym przez Fairport w Cropedy .

Taclem