Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Deaf Shepherd "Ae Spark of Nature´s Fire"

Utwory : 1. Gie's a drink 2. The waltzes 3. The Minister's set 4. Loganbraes 5. New pa 6. Finbarr 7. Ah, Surely 8. Peggy Gordan 9. Double Pipe Set 10. Lost Forwordsat Sea 11. The foreign set

Wyd.Greentrax 1996

Deaf Shepherd "Ae Spark of Nature´s Fire"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Deaf Shepherd to dość młoda kapela, zaczynali w połowie lat 80-tych, a "Ae Spark of Nature´s Fire" to ich debiutancki album.
Zgodnie z informacją na okładce płyty zespół sam wyprodukował swoje nagrania W większości są to utwory instrumentalne, jest ich osiem (połowę stanowią kompozycje tradycyjne, połowę współczesne, autorstwa członków zespołu i ich przyjaciół). Zestawu dopełniają trzy piosenki. Płytę otwiera utwór "Gie's a Drink", będący wiązanką tańców.
Wielokrotnie porównywano Deaf Shepherd do Battlefield Band, przez wzgląd na podobne instrumentarium. W tym utworze słychać również podobne podejście do muzyki. Drugi set to "The Waltzes" - dwa walczyki skomponowane przez Rory'ego Campbella, grającego w zespole na whistles i dudach.
Do najbardziej żywiołowych setów należą "Ah Surely" i "Double Pipe Set". W tym pierwszym rytmikę podkreśla dość mocno brzmiący bodhran i silna gitara rytmiczna.
Nie wszystkie utworki na debiutanckiej płycie zachwycają. Zbyt wiele jest na płycie wiązanek "posklejanych" z różnych melodii bez zbytniej dbałości o całość utworu.
Trzy pojawiające się na płycie piosenki mają spokojny klimat, jakby słuzyć miały ukojeniu, uspokojeniu po dzikich tańcach i harcach przy setach granych do tańca.
"Logan Braes" to antywojenny song autorstwa Roberta Burnsa. Piosenka zagrana wręcz delikatnie, z towarzyszeniem akustycznej gitary, kilku partii whistles i wokalem Johna Morrana.
"Lost for Words at Sea" to z kolei poemat Briana Smitha, do którego Morran napisał. słyszymy w niej również slrzypce i bouzouki, ale ma podobnie łagodny charakter.
Płyta na pewno przypadnie do gustu wielbicielon współczesnego, acz tradycyjnego grania, zwłaszcza tym, którzy zachwycali się koncertami Deaf Shepherd w Polsce.

Taclem