Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Defenestrated "Another Round..."

Utwory : 1. Do As You Will Not As You Please. 2. And The Band Played On. 3. Fog Born Mornin. 4. Verboten. 5. I Shall Never Live Unfree. 6. Dirty Brown Ale. 7. Willie Wastle. 8. Down Time. 9. Morag. 10. She Said... 11. Bird Shit Stained Rocks.


Wyd. Defenestrated 2002

Defenestrated "Another Round..."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Defenestrated to jeden z zespołów dość wiernie trzymających się linii wyznaczonej przed laty przez zespół The Pogues. Duch formacji Shane'a MacGowana unosi się nad każdą niemal kompozycją. Biorąc pod uwagę, że nowa formacja Shane'a gra nieco inaczej, a Pogues mimo iż doraźnie koncertują nie planują aktualnie nowych wydawnictw, to dobrze że wielbiciele takiej muzyki mogą liczyć na kapele typu Defenestrated.
Płyta jest właściwie wersją demo, mam jednak nadzieję że to wydawnictwo trafi do sklepów a przy okazji może dałoby się te piosenki nagrać jeszcze raz, bo cierpią trochę od strony produkcyjnej. Warto nadać im nieco bardziej selektywne brzmienie.
Jak już napisałem brzmienie nawiązuje do The Pogues, dla tego próżno szukać tu przesterowanych gitar, mamy za to punk-folkowe granie na mandolinach, akordeonach itp. Niekiedy jednak mamy coś nowego, tak jest choćby w "Down Time", które bardziej pasowałoby do repertuaru grupy Madness.
Wszystkie utwory są autorstwa zespołu, są tu piosenki lepsze i gorsze, a także jeden motyw instrumentalny. Zdecydowanie na plus wyróżniają się tu "And The Band Played On", przypominający knajpiany klimat znany choćby z "Pair of Brown Eyes", czy "Misty Morning, Albert Bridge", "Verboten", kojarzący się z późniejszymi The Pogues z czasów "Pogue Mahone", oraz "Bird Shit Stained Rocks" (bardzo ciekawe zakończenie płyty). Ciekawie brzmi też "I Shall Never Live Unfree", utwór nieco zakręcony, ale brzmiący momentami niemal przaśnie i słowiańsko.
Instrumentalny "Dirty Brown Ale" kojarzy mi się bardziej z naszym rodzimym The Bumpers, niż z The Pogues, prawdopodobnie przez luźną formułę i dość podobne brzmienie akordeonów, ale również przez sam kształt kompozycji, kojarzący się z instrumentalnymi utworami z pierwszej kasety Bumpersów.
Jedynym przypadkiem kiedy Defenestrated wspierają się cudzą twórczością jest "Willie Wastle", wiersz autorstwa Roberta Burns'a z muzyką jednego z członków zespołu.
Piosenkom należałoby się ponowne nagranie i może trochę pokombinowania z aranżacjami, z tym że to drugie niekoniecznie. Myślę że w przyszłości ten zespół pokaże nam jeszcze na co go stać.

Taclem