Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Dervish "Spirit"

Utwory : 1. John Blessings 2. Jig Songs 3. Father Jack 4. Fair Haired Boy 5. Siesta Set 6. Soldier Laddie 7. Beauties of Autumn 8. Lag`s Song 9. Boots of Spanish Leather 10. O`Raghailligh`s Grave 11. Swallows Tail 12. Cocks Are Crowing 13. Whelans

wyd. Whirling 2003

Dervish "Spirit"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Irlandzki Dervish rzadko schodzi poniżej pewnego, dość wysokiego poziomu. Grupa dowodzona przez obdarzoną świetnym głosem Cathy Jordan prezentuje nam kolejną studyjną płytę z nowym materiałem (poprzednim albumem była składanka "Decade").
Grupa udowadnia, że jest bardzo znaczącym zespołem w irlandzkiej muzyce tradycyjnej. Począwszy od rozpoczynającego płytę ulotnego i lekkiego zestawu "John Blessings" aż po kończący płytę set "Whelans" mamy do czynienia z muzyką w doskonałym wykonaniu.
Tańce przeplatają się tu z piosenkami, choć właściwie niektóre, jak "Jig Songs", to przeróbki starych mouth music - czyli śpiewane motywy taneczne, granice te czasem się więc zacierają.
Zespół raz po raz wyciąga z rękawa kolejnego asa - tak jest choćby w przypadku zestawu melodii zatytułowanego "Siesta Set". Kolejne tematy wylatują z głośników zaskakując lekkością wykonania.
Po tańcach i swawolach pora na czarującą Cathy śpiewającą "Soldier Laddie" - bez wątpienia mój ulubiony utwór w tym zestawie.
Świetne intro do melodii "Beauties of Autumn" pokazuje kunszt aranżacyjny zespołu. Gitarka w stroju otwartym wprowadza nas w ulotny klimat tej melodii. Potem wchodza instrumenty prowadzące całość - whistle i skrzypce. Gdzieś w tle pojawia się subtelny basik i bodhran. W połowie utworu mamy przejście do innej melodii, tym razem pojawia się tam obok skrzypiec diatoniczny akordeon. Rewelacyjne brzmienie.
Trzeba przyznać, że gitarzysta zespołu - Seamus O`Dowd - wykonał tu naprawdę dobrą robotę. Hipnotyczne granie w jazzującej wersji ballady "Lag`s Song" to w dużej mierze jego zasługa, to on pogrywa tu dodatkowo na ustnej harmonijce. Dervish często podsuwa nam smaczki stylistyczne związane z nieco innymi niż folk nurtami, ale nie znaczy to bynajmniej, że muzyka ta traci przez to na wyrazistości - wręcz przeciwnie, brzmienia te są irlandzkie do szpiku.
Warto napisać jeszcze parę słów o "Cocks Are Crowing". Skoczna i pięknie prowadzona przez Cathy piosenka ma w sobie coś z lata. Nie jest to jednak ulotna pasterska melodia, a piosenka, która zagra na Waszych najczulszych strunach.
Wypróbujcie ją, jak i całą płytę "Spirit". Koniecznie.

Taclem