Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Dick Gaughan


Dick Gaughan
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Richard Peter Gaughan - bardziej znany jako Dick Gaughan - jest znanym wykonawcą szkockiej muzyki ludowej, lecz także uznanym śpiewakiem i autorem piosenek. Swoją pierwszą gitarę dostał mając siedem lat, zaś w wieku 24 lat wydał swoją pierwszą płyte. Był to jego solowy album "No More Forever". Rok później, w roku 1973 przyłączył się do grupy Boys of the Lough. Z nimi równiez zarejestrował płytę. Powrócił do solowej kariery w roku 1976 z albumem "Kist o Gold". Szybko jednak powrócił do formuły zespołu. Już w rok później grał w Five Hand Reel. Tak się złozyło, że przez dwa kolejne lata ukazywały się zarówno albumy Five Hand Reel, jak i Gaughana. Solowe albumy to : nagrany w 1977 roku "Copper and Brass", oraz "Gaughan" z 1978, w tym czasie Five Hand Reel wtdało "For A' That" (1977) i "Earl o' Moray" (1978).
Pod koniec lat 70-tych i na początku 80-tych Dick Gaughan pracował jako krytyk i felietonista w "Folk Review", występował też jako członek 7:84 Theatre Company. Po trzech latach fonograficznego milczenia Gaughan wrócił od studia i koncertowania. W 1981 roku wypuścił płytę "Handful of Earth".
Do roku 1988 Gaughan wydawał płyty dość regulanie, potem zniknął na jakiś czas ze sceny. Próbował co prawda z formacją Chan Alba, ale był to krótkotrwały projekt. Ponownie na scenę wrócił w 1995 roku z płytą "Sail On", w trzy lata później nagrał "Redwood Cathedral".

Taclem