Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Dick Gaughan "True and Bold"

Utwory : 1. Miner`s Life Is Like a Sailor`s 2. Schoolday`s End 3. Farewell to `Cotia 4. Auchengeich Disaster 5. Pound a Week Rise 6. Collier Laddie 7. Which Side Are You On? 8. Drunk Rent Collecter 9. The Blantyre Explosion 10. One Miner`s Life 11. Ballad of `84

Wyd. Stuc 1986

Dick Gaughan "True and Bold"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Płyta "True and Bold" nosi podtytuł "Songs of the Scottish Miners" i właściwie to powinno wystarczyć za całe wytłumaczenie kwestii repertuarowych na tej płycie. Jednak jak się okazuje nie jest tak, jak mogłoby się wydawać - nie jest to zbiór tradycyjnych piesni górniczych. Dzięki wkładce do płyty można się wiele dowiedzieć o samych piosenkach.
Już pierwszy utwór jest nietypowy. "Miner`s Life Is Like a Sailor`s" to pieśń najprawdopodobniej amerykańska, zaś melodia pochodzi z walijskiego hymnu. "Schooldays End" to z kolei pieśń napisana przez legendarnego Ewana McColla, robotniczego barda. Jak najbardziej pasuje do zestawu, choć powstała w latach 80-tych.
Jednym z najbardziej autentycznych teksów na płycie jest "Farewell to `Cotia" Jocka Purdona. Był on górnikiem w zamkniętej kopalni "Harraton" w Kanadzie, zwanej ze względu na pracujących tam Szkotów "Nova Scotia" (zdrobniale "`Cotia"). Jego piosenka wykorzystuje znaną melodię "Come aa ye tramps an hawkers" (pisownia za Gaughanem).
O najstraszniejszej górniczej śmierci opowiada "Auchengeich Disaster", jedna z wielu piosenek o zawałach w kopalniach. O zapłacie jaką otrzymują górnicy za ciężką i niebezpieczną pracę możemy posłuchać w "Pound a Week Rise". Ta piosenkę, podobnie jak "One Miner`s Life" zamieszczone dalej na tej płycie napisał Ed Pickford. W drugim przypadku Dick Gaughan dokonał translacji na scottish-english (oryginał napisano w dialekcie z Nowej Anglii).
Kilka tradycyjnych piosenek nosi też piętno Dicka. Tylko "Collier Laddie" i "Blantyre Explosion" zostały podane w bardzo surowej aranżacji, brzmią niemal ascetycznie.
Płyta z piosenkami górniczymi okazuje się być ciekawym źródlem nowych, w większości nieznanych mi dotad piosenek.

Taclem