Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Dikanda "Muzyka czterech stron wschodu"

Utwory : 1. Dikanda 2. Winko 3. Gajde Jano 4. Saluto 5. Dila Dila 6. Folk Song 7. Pagnulisja 8. Hosadyna 9. Pakulele 10. Ketrin Ketrin 11. Stoho Bohu 12. Sogonie 13. Jovano Jovanke 14. Żurawli 15. Melodia żydowska ( "Przebitki" ) 16. Scha Still 17. Świeci miesiąc

Wyd. Dikanda 2000

Dikanda "Muzyka czterech stron wschodu"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

"Muzyka czterech stron wschodu" powoli coraz częściej wymieniana jest jako płyta kultowa. Właściwie nie powinno to dziwić, zespół zapracował na swoją renomę, nagrał całkiem niedawno drugi album, jednak nie zanosi się na to żeby przebił on popularnością pierwszą płytę.

Na debiucie usłyszeć można melodie i pieśni z Bułgarii, Węgier, Macedonii, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Polski. Są to w większości pieśni żydowskie, cygańskie i bałkańskie. Ciekawe aranżacje i świetne wokale zapewniły Dikandzie miejsce w czołówce polskich kapel folkowych. Warto zaznaczyć że na płycie gościnnie pojawił się na nim m.in. Krzysztof Trebunia-Tutka, oraz muzycy współtworzący niegdyś Dikandę - kontrabasiści Paweł Baska i Tomasz Pikulski.

Oprócz melodii ludowych grupa proponuje też własne utwóry, stylowo zbliżone do poetyki folkowej krajów, po których muzykę sięgają.

Dikanda potrafi oczarować, przede wszystkim pięknym śpiewem, choć instrumentaliści i instrumentalistki też mają się czym pochwalić. Za stronę wokalną odpowiedzialna jest przede wszystkim główna śpiewaczka zespołu - Violina Janiszewska.

Znane pieśni, takie jak "Gajde Jano", czy "Jovano Jovanke" w wersjach znanych z tej płyty mają szansę stać się (przynajmniej u nas w kraju) najbardziej znanymi interpretacjami.

Taclem