Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Divokej Bill "Svatá pravda"

Utwory : 1. Šibenice 2. Bill 3. Mrtvej 4. Obejmi stromy 5. Král 6. Miláčku 7. Západ 8. Svatá pravda 9. Cizák 10. Středověk 11. Medvědář 12. Cesta 13. Běchovice 14. Stroj 15. Světlo 16. Olgoj

Divokej Bill "Svatá pravda"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Czesi mają swoich Levellersów - tak w najkrótszy sposób można opisać tą płytę. Lekkie punkowe brzmienia, ale bardzo energetyczne, z dodatkiem folkowego grania. Skrzypce, akordeon i banjo to świetne instrumenty do takiej muzyki, zwłaszcza, ze wsparte ostrą, ale nie za ciężką gitarą i sprawną sekcją rytmiczną.
"Šibenice" to świetny utwór na start, ostry, żywiołowy i łatwo wpadający w ucho. W piosence "Bill" chłopcy grają troche ciężej, ale nie zapominają o tym co najważniejsze w takiej muzyce - o lotnej melodii.
W "Mrtvej" mamy wesołe rytmy, jakby rodem z szybkich piosenek No Doubt, ale podbarwione na folkowo przez akordeon i przaśną linię melodyczną. Spokojniejsza piosenka "Obejmi stromy" to z połączenie trip-hopu z folkiem i rockiem, trzeba przyznać, że niezłe. Z kolei "Král" to powrót w ostrzejsze rejony, charakterystyczne dla grania grupy The Levellers, mniej więcej sprzed dekady.
Ciężkie gitary i akordeon zaczynające "Miláčku" zwiastują spokoją, ale klimatyczną piosenkę. I tak właśnie jest, świetnie się słucha tego lekko bujającego utworu. "Západ" to wesołe, melodyjne i szybsze granie, w odróżnieniu od tytułowej ballady "Svatá pravda", która mimo że dość motoryczna, to utrzymana jest w mroczniejszym klimacie. Warto zaznaczyć, że skrzypce brzmią w niej niemal jak w celtyckich balladach.
"Cizák" to cięższy i zdecydowanie mniej folkowy utwór od poprzednich. Jednak zaraz po nim przychodzi czas na punk-folkową balladę "Středověk", która jest najciekawszą piosenką na całym albumie.
Gitara w starym hard rockowym stylu i banjo wprowadzają nas w piosenkę "Medvědář", wkrótce dochodzą skrzypce i wracamy w klimaty charakterystyczne dla wspomnianych tu już niejednokrotnie brytyjskich punk-folkowców. Nie ma mowy o żadnym podkradaniu pomysłów, to po prostu bardzo podobna stylistyka.
"Cesta" to piosenka, która kończy właściwą część płyty - to niemal typowy utwór na zakończenie, bardziej wyciszony, dobry do wspólnego śpiewania.
Reszta nagrań, to bonusy, zostały one nagrane z zespołem Medvěd 009. Grupa ta gra mieszankę punka, ska, wraz z Divokej Bill zagrali cztery utwory utrzymane w takiej właśnie stylistyce.
Na płycie "Svatá pravda" Czesi prezentują lekki punk-folk zagrany na niezłym poziomie - powinien spodobać się nie tylko wielbicielom The Levellers, ale również takich zespołów, jak Fiddler`s Green, czy nasze rodzime Rzepczyno, a nawet... Pidzama Porno.

Taclem