Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Dougie MacLean


Dougie MacLean
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Dougie MacLean to jeden z najbardziej znanych szkockich śpiewaków i autorów piosenek. Grał w takich zespołach jak Tannahill Weavers i Silly Wizard. Wiele z jego piosenek, (jak: "Caledonia", "The Singing Land" i "Solid Ground") opisuje naturalne piękno jego rodzinnych stron na granicy szkockich Highlands i Doliny Strathmore. O MacLeanie pierwszy raz usłyszał świat, gdy jako nastolatek utworzył zespół wraz z przyszłymi członkami Silly Wizard - Andy Stewartem i Martinem Haddenem.
W 1974 roku MacLean występował jako śpiewak na ulicach Kinross, wówczas zapraszono go do Tannahill Weavers. Pozostał w tej grupie na trzy lata, poczym przeniósł się do Niemiec i rozpoczął karierę solową. Zadarzało mu się wówczas grywać w triu z Alexem Campbellem i Alanem Robertsem.
Przełom w kariwrze MacLeana nastapił wraz z wydaniem albumu "Caledonia" w 1979 roku. Rok później powrócił do Szkocji, gdzie spędził sześć miesięcy w grupie Silly Wizard jako zastępca Johnnyego Cunninghama. Później na chwilę wrócił do Tannahill Weavers, a w 1981 zajął się na powrót karierą solową i producencką.

Taclem