Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Draiocht "The Druid and Dreamer"

Utwory : 1. Circles of Stone 2. Moon over Persia 3. Van Diemen's Land (Mulcahy) 4. Tatanka Yotanka 5. Padden 6. Delicate Ease of Movement 7. The Last Prince of Munster 8. Way of the Dreamer 9. Bláithin 10. Johnny at the Races/Bracker on the Forty 11. The Mountain 12. Dinny's Farewell


Wyd. Sanachie 1994

Draiocht "The Druid and Dreamer"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Bardzo ciekawa płyta, powinna spodobać się zwłaszcza wielbicielom wczesnych nagrań grup takich jak Lunasa czy Danu. Mimo iż jest to muzyka celtycka, to nie trudno doszukać sięna płycie także innych inaspiracji. Widać to choćby po tytułach takich jak "Moon over Persia" i "Tatanka Yotanka". Jednak muzyka pozostaje w celtyckim kręgu kulturowym.
W dużej mierze za klimat płyty odpowiedzialni są Frank Mulcahy grający na akordeonie diatonicznym i grający na bębnach Marco Smith. Brat Franka - Tom - gra tu na gitarze, śpiewa i jest odpowiedzialny za aranże i stronę kompozytorską. Większość utworów na tej płycie to jego dzieło. Wokalne tematy żeńskie należą do Mary O'Regan, znanej też ze współpracy z Eoin Duignan. Największe brawa nalezą się jej za romantyczną balladę "Delicate Ease Of Movement".
Utwory takie jak "Padden" to pokaz naprawdę niesamowitej gry. Akordeon wydaje się niemal tańczyć, ciekawie gra bas (gra na nim Jimmy Canty).
Bardzo radosny "The Last Prince Of Munster" kojarzy mi się z zespołem East Whistle, który gościł kilkukrotnie w naszym kraju i jako pierwszy z zespołów około-celtyckich raczył nas czymś co się nazywa "contemporary folk", czyli współczesnymi kompozycjami folkowymi. Inspiracje tu raczej wykluczam, ale zarówno świetne partie akordeonu, jak i jazzowe wstawki w utworze kojarzą mi się z tamtą kapelą.
Pozycja ta udowadnia że warto zwracać uwagę na pojedyńcze płyty z katalogu Sanachie Records. Zespół ten nagrał tylko jedną płytę, właściwie to nigdy o nim wcześniej nie słyszałem, a tymczasem muzyka ta naprawdę godna jest zauważenia.

Taclem