Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Drumlin "Mackreel Skies"

Utwory : 1. I Dyed My Petticoat Red 2. Let Go Your Bowline 3. Stormy Weather Boys 4. The Twa Brothers 5. The Sea Captain 6. Down in Old Ireland 7. Sailor Boy 8. The Eight Famous Fishermen 9. My Irish Girl 10. Silvy 11. Madam, You Came Courting 12. Homeward Bound
Wyd. Drumlin 2008

Drumlin "Mackreel Skies"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Drumlin to folkowa kapela z Nowej Szkocji, w umiejętny sposób łącząca irlandzkie tradycje emigrantów ze współczesnym pop-folkowym brzmieniem, do jakiego przyzwyczaiła nas chociażby grupa The Corrs. Podobnie jak rodzina Corrs czy Rankin Family jest to rodzina, którą tworzy dwoje dorosłych (Anya i Dal Gilbert) i dwoje dzieci (Kassia i Liam). Myliłby się jednak ktoś, kto spodziewałby się po ich muzyce braku dojrzałości. To w pełni ukształtowana celtycko-popowa grupa ze sporą ilością typowo folkowych utworów, pokazująca czasem rockowy pazur.
"Mackreel Skies" to płyta na której znajdziemy sporo interesujących piosenek, odwołujących się do historii ("I Dyed My Petticoat Red"), tematyki morskiej ("Stormy Weather Boys", "The Sea Captain") czy też w końcu tęsknoty za starą Irlandią ("Down in Old Ireland"). Nie zabrakło również tematyki miłosnej ("Sailor Boy"), do której świetny głos ma młodziutka Kassia Gilbert. Piosenki te pochodzą z historycznej kolekcji, należącej do Helen Creighton. Zaaranżowano je na nowo, dodając im indywidualnego, zespołowego charakteru.
Niestety nie wszystkie piosenki są tu godne polecenia. Bezpretensjonalna "Sailor Boy" czy "Homeward Bound", to utwory na swój sposób urocze, jednak odstające poziomem od reszty materiału. Być może w innym towarzystwie te piosenki zabrzmiałyby lepiej. Ale na "Mackreel Skies" tyle jest dobrej muzyki, że słychać różnicę.

Rafał Chojnacki