Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Emily Smith "A Different Life"

Utwory : 1. The Bonny Labouring Boy 2. Always A Smile 3. Edward of Morton 4. The Tressle Bridge 5. Strong Winds For Autumn 6. Go To Town 7. It Fell About The Martinmas 8. Bonny Baby Kate 9. The Lochmaben Harper 10. The Lowlands of Holland 11. The Salt Necklace 12. Far o`er the Forth
Wyd. White Fall Records 2005

Emily Smith "A Different Life"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pierwsza opinia, z jaką spotkałem się na temat Emily Smith, to pochwały ze strony skrzypka Battlefield Band - Johna McCuskera. Już ta rekomendacja powinna mnie zachęcić do sięgnięcia po muzykę Emily. Jednak jej płyta "A Different Life" wpadła mi w ręce niemal zupełnie przypadkowo.
Mamy tu do czynienia ze zdolną wokalistka, która gra dodatkowo na fortepianie i akordeonie. Towarzyszy jej również bardzo dobra grupa muzyków. Dla niektórych słuchaczy ważną informacją może być fakt, że na fletach gra na tej płycie Brian Finnegan z zespołu Flook.
Tradycyjne piosenki "The Bonny Labouring Boy", "The Lochmaben Harper", "The Lowlands of Holland" i "Far o`er the Forth") mają tu często nowe moelodie, sąsiadują też z autorskimi kompozycjami Emily ("Always A Smile", "Edward of Morton", "Go To Town", "Bonny Baby Kate"). Te drugie, to głównie ballady, choć np. "Edward of Morton" spokojnie mogłaby konkurować z tradycyjnymi pieśniami, takimi jak choćby "Matty Grove". To ten sam potencjał, a Emily tworzy piosenki niemal tchnące tradycją. Warto dodać, że piosenka "Always A Smile" opowiada o podróży, jaką odbyła jej babcia – Genowefa z Polski do dalekiej Szkocji.
Całość uzupełniają instrumentalne kompozycje skrzypka - Jamie McClennana. Zwłaszcza set zatytułowany "The Salt Necklace" zasługuje na uwagę, wykorzystano w nim bowiem motywy asturyjskie.
Na "A Different Life" znajdziemy też jeden cover. Jest to piosenka "Strong Winds For Autumn", napisana przez Boba McNeilla, Szkota, którego Emilie poznała w Nowej Zelandii.
Od dawna nie słyszałem tak obiecującej artystki. Mam wrażenie, że Emily za jakiś czas stanie się jedną z bardziej znanych wokalistek folkowych na Wyspach. Pozostaje też mieć nadzieję, że kolejne jej płyty dadzą nam tą samą, zaklętą w dźwieki muzykę, którą można cieszyć się na "A Different Life".

Taclem