Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ensemble Tre Fontane "Musiques a la Cour D'Aliénor D'Aquitaine"

Utwory : 1. Ab la dolcor 2. Ja nuls 3. Fort chausa 4. Estampie anglaise 5. Aussi comme l'unicorn sui 6. Amour, tenson et bataille 7. Quand noif 8. De monte lapis 9. Casta catholica 10. Atressi comme Percevaus 11. Quand l'herba fresca 12. Ab lo cor triste
Wyd. Alba Musica 2007

Ensemble Tre Fontane "Musiques a la Cour D
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Ensemble Tre Fontane to zespół zajmujący się rekonstrukcją dawnej muzyki, poezji i kultury, na tej płycie prezentują głównie muzykę trubadurów z Akwitanii.
Brzmienia zawarte na tej płycie nawiązują do tzw. złotego wieku, czasu największego rozkwitu kultury wędrownych śpiewaków. Wśród poetów tego czasu znaleźli się również władcy, m.in. Guillaume IX d'Aquitaine, żyjący na przełomie XI i XII wieku książę Akwitanii i Gaskonii, hrabia Poitiers. Całkiem niedawno płytę z jego pieśniami nagrał niedawno Brice Duisit, jeden z najciekawszych interpretatorów muzyki dawnej.
Najbardziej znanym twórcom zamieszczonych tu kompozycji jest Chrétien de Troyes, twórca licznych romansów napisanych na motywach legend arturiańskich.
Ensemble Tre Fontane tworzy czwórka muzyków, grających na violi, lirze korbowej i oudzie. Dwoje z nich śpiewa. Jest to dość ascetyczny skład, ale świetnie nadający się do przedstawienia takiej właśnie muzyki. Grają razem już od ponad dwudziestu lat, są więc w stanie precyzyjnie dopasować swoje możliwości do potrzeb utworów. Powstają dzięki temu bardzo ciekawe i jednocześnie autentycznie brzmiące interpretacje.

Rafał Chojnacki