Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Enya


Enya
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Enya, właściwie Eithne Ni Bhráonain (ur. 17 maja 1961 w Gweedore, Irlandia), uproszczona forma Enya Brennan, to muzyk i wokalistka irlandzka. Większą popularność zdobyła w 1988 piosenką Orinoco Flow. Enya jako grupa muzyczna to trzy osoby, Eithne Ni Bhráonain, producent muzyczny Nicky Ryan i autorka tekstów Roma Ryan. Wydawnictwa Enya są znane jako jedne z najlepiej sprzedających się w historii muzyki rozrywkowej, łączny nakład to ponad 50 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Eithne urodziła się w wielodzietnej rodzinie o tradycjach muzycznych, będąc czwartą z dziewięciorga dzieci. Jej dziadkowie występowali w grupie muzycznej, przemierzając Irlandię; jej ojciec był liderem zespołu Slieve Foy Band, nim otworzył pub, matka natomiast występowała w zespole tanecznym oraz w grupie muzycznej w Gweedore Comprehensive School. Eithne ma czterech braci i cztery siostry. Troje z nich – Máire, Ciarán i Pól – stworzyło grupę muzyczną An Clann As Dobhair w 1968 roku, przekształconą w 1970 roku na Clannad, do którego w 1979 roku dołączyła Eithne (instrumenty klawiszowe, śpiew). W 1982 roku Enya opuściła zespół wraz z jego ówczesnym producentem i menadżerem – Nickiem Ryanem.

Eithne współpracując z Nickiem Rayanem i jego żoną Romą zarejestrowała dwa utwory zatytułowane An Ghaoth Ón Ghrian (ang. The Solar Wind) i Miss Clare Remembers, które zostały wydane w 1983 roku na albumie Touch Travel. Brennan jako Enya po raz pierwszy zaprezentowała się w 1984 roku, pisząc muzykę do filmu "The Frog Prince" wydaną jako soundtrack pod tym samym tytułem.

W 1986 roku Enya zobowiązana kontraktem komponuje muzykę do serialu telewizyjnego BBC pt. The Celts. Muzyka jej produkcji znalazła się później na debiutanckim albumie pt. Enya wydanym w 1987 roku. Przełom w twórczości Eithene nastąpił w 1988 roku, tuż po wydaniu albumu Watermark zawierającego utwór pt. "Orinoco Flow" (znanego również jako "Sail Away"); kompozycja znalazła się na szczycie UK Charts, sam album zaś sprzedał się w nakładzie ośmiu milionów sztuk.

W 1987 roku Enya przed wydaniem debiutanckiego albumu występuje gościnnie na debiutanckim albumie Sinéad O'Connor pt. "The Lion And The Cobra".

Jeden z utworów Enyi, May it be, napisany specjalnie do filmu "Władca Pierścieni", przyniósł jej dużą popularność.


Źródło: WIKIPEDIA