Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Ewan MacColl


Ewan MacColl
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Ewan MacColl urodził się w roku 1915 w miasteczku Salford, w hrabstwie Lancashire. W rzeczywistości nazywał się Jimmie Miller, a MacColl to jego pseudonim, przyjął go, gdy jego prace teatralne zaczęły być znane.
Mimo, że dziś jest on kojarzony głównie jako autor piosenki "Dirty Old Town" (rozpropagowanej przez grupę The Pogues), to w rzeczywistości brytyjski folk zawdzięcza mu o wiele więcej. Wyrastał w domu pełnym opowieści, które rodzice przywieźli ze sobą ze Szkocji. W wieku 15 lat przerwał edukację i zaczął pracować na swoje utrzymanie. Jako, że był to czas kryzysu, udawało mu się łapać tylko dorywczą pracę, a to jako mechanik samochodowy, a to jako pracownik w fabrykach. Dorabiał też jako uliczny śpiewak. Nic więc dziwnego, że kiedy trafił do teatru robotniczego (The Workers` Theatre), szybko założył tam zespół, z którym występował głównie na ulicach i w robotniczych klubach. To właśnie od tej grupy - Red Megaphones - zaczęła się jego praca jako lewicowego aktywisty. Sam często śpiewał o ciężkim losie robotników, nic więc dziwnego, że dziś uważa się go za klasyka rodzącego się wówczas miejskiego folku.
W 1934 roku związał się z młodą aktorką Joan Littlewood, a w dwa lata później razem wyjechali do Londynu. Założona porzez niego szkoła dramatyczna zdobyła sporą popularność. Kariera MacColla rozwijala się wielotorowo, wykonywał tradycyjne pieśni, pisał własne, pracował w teatrze. Mimo to Ewan i Joan nie zagrzali tam długo miejsca, wrócili na północ Anglii i założyli tam Theatre Union. Ciekawostką może być fakt, że wystawiono wówczas pierwszą angielską adaptację "Przygód dobrego wojaka Szwejka" według Jarosława Haszka w adaptacji MacColla. Jego własna, bardzo lewicowa, sztuka - zatytułowana "Last Edition" - została zdjęta z afisza po tym, jak autora aresztowano za zakłócanie porządku.
Wojna rozpędziła przyjaciół MacColla po całym świecie. Po wojnie próbowali odbudować to, co utracili, ale okazało się, że świat nieco się zmienił.
W 1950 roku MacColl ożenił się z tancerką Jean Newlove i miał z nią później dwoje dzieci - Hamisha i Kristy, znaną w późniejszych latach piosenkarkę. Warsztaty teatralne, które prowadził na West Endzie sprawiły, że wrócił do piosenek folkowych. Okazało się wówczas, że w Londynie działa "Ballads and Blues Club" (nazwany póżniej "Singers Club"), w któym spotykają się miłośnicy takiego grania. Tam poznał takich ludzi, jak Alan Lomax, Bert Lloyd, czy Seamus Ennis. W 1956 roku, związując się (personalnie i zawodowo) z Peggy Seeger powołał do życia duet, który do dziś uważany jest za klasykę brytyjskiego folku. Wystepowali razem aż do śmierci MacColla w 1989 roku. W wydanym przez Peggy zbiorze "Essential Ewan MacColl Songbook" znalazło się ponoć 300 piosenek. Najbardziej znane spośród nich, to "Dirty Old Town", "The First Time Ever I Saw Your Face", "The Shoals of Herring" i "Freeborn Man".