Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Fathom "Celtic Rocks"

Utwory : 1 King of the Faeries 2 Mystery 3 Foggy Dew 4 Ireland 5 Prelude to a Whiskey 6 Whiskey in the Jar 7 Give it to the Wind 8 Pigeon on the Gate 9 Back Home in Derry 10 Banshee 11 Stone in the Field 12 Battle of Ballylochlan 13 The Two Towers 14 Wild Rover
Wyd. Fathom 2005

Fathom "Celtic Rocks"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupę Fathom polubiłem od pierwszego wejrzenia. Kiedy w 2001 roku otrzymałem ich płytkę "Available Light", z miejsca zostałem ich fanem. Później jednak nasze kontakty się rozluźniły i kompletnie przegapiłem album "Pollution Blues", a jego następca, wydana w 2005 roku płyta "Celtic Rocks", trafiła do mnie dopiero teraz.
Tytuł albumu jest ciekawy i dwuznaczny. "Celtic Rocks", to oczywiście nawiązanie do muzyki jaką gra Fathom, ale w młodzieżowym slangu może też oznaczać tyle co: "Celtowie rządzą". Myślę że oba te znaczenia są w jakimś sensie na miejscu.
Fathom należą do tych grup, które potrafią zagrać oryginalnie. Nie są kolejnym klonem The Pogues (choć niewątpliwie sporo tej kapeli zawdzięczają) i nie przypominają The Dubliners na przesterze. Jeśli sięgają po klasyczny repertuar, to robią to tylko wtedy, gdy mają rzeczywiście dobry pomysł na aranżację. Tak jest z "King of the Faeries", "Foggy Dew" czy "Back Home in Derry". Nawet wyświechtane standardy "Whiskey in the Jar" czy "Wild Rover" brzmią w ich wersjach dość świeżo. Najciekawszą część stanowi jednak repertuar autorski, właśnie dla tych mniej znanych utworów powinno się słuchać tej płyty.

Taclem