Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Fenians "Band of Rogues"

Utwory : 1. Flower of Philadelphia. 2. Tardu's Reel/Waltham's/The Mermaind. 3. The San Patricios. 4. I'll Tell Me Ma. 5. Take Her In Your Arms. 6. The Green Fields Of France. 7. Drowsy Turk. 8. Ordinary Man. 9. Star of The County Down/The Fighting 69th. 10. Doogan's Stones. 11. Back Home in Derry. 12. Coal Tatoo. 13. Oh Danny Boy.


Wyd. Mizen Head Music 1999

Fenians "Band of Rogues"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół The Fenians wydawał mi się bardzo sympatyczny zanim jeszcze usłuszałem ich muzykę. Bardzo dobre wrażenie robi strona internetowa www.thefenians.com, z resztą wydaje mi się, że zespół stawia właśnie na promocję w internecie.
W każdym razie, jeśli napiszę że grają żywiołowego folkrocka i są z Kanady, to powinno już coś o nich mówić. Ale The Fenians to nie zespół ktory tak łatwo zaszufladkować. Owszem, dominują tu celtyckie klimaty i bardzo fajne, miłe dla ucha folkrockowe aranżacje. Jednak jest tu coś jeszcze. Tradycyjne i klasyczne folkowe kompozycje urozmaicają własnymi utworami, to już dziś standard u bardziej ambitnych zespołów. The Fenians nie boją się jednak eksperymentów, są pewni swego (w końcu "Band of Rogues" to już ich czwarta płyta). Zarejestrowano ją na żywo podczas koncertu w kanadyjskiej miejscowości Santa Ana.
Płytę otwiera nastrojowa kompozycja instrumentalna "Flower of Philadelphia", pobrzmiewa w niej tylko gitara akustyczna, flet i dudy (uillean pipes na których gościnnie gra tu Richard Cook). Skokiem w weselszy nastrój jest druga kompozycja, zaczynająca się folkrockowymi reelami, zawiera piosenkę "The Mermaid" (u nas znaną w wersjach Czterech Refów i Janusza Sikorskiego jako "Syrenka").
Kolajny utwór poprzedza opowieść o Irlandczykach walczących w 1846 roku o niepodległość Meksyku. Utwór zatytułowany "The San Patricios" zawiera zarówno elementy irlandzkie, jak i meksykańskie, świetny pomysł na utwór i bardzo dobre wykonanie. Zapada w pamięci zarówno solówka wykonana w stylu meksykańskich mariechies, jak i hasło "Viva Irlandes! Viva Mexico! Viva Santa Ana y San Patricos!".
Po takiej wybuchowej mieszance Fenianie podają nam własnąwersję standardu "I'll Tell Me Ma". Przypomina ona nieco wersję nagraną przez The Chieftains z Van Morissonem. Kolejna piosenka - "Take Her In Your Arms" - to utwór autorstwa szkockiego barda Andy M. Stewarta. Zespół odcisnął na piosence swoje piętno, choć nie zmienił jej niemal wogóle, może z wyjątkiem saksofonowego sola. Również "The Green Fields Of France" Erica Bogle'a zagrane jest dość zachowawczo, choć niewątpliwie bardzo ładnie.
Dużo dobrej roboty The Fenians wykonali przy aranżacji tradycyjnego tańca "Drowsy Turk" (zawierającego m.in. znany utwór "Drowsy Maggie"), świetne rzeczy dzieją się tam w warstwie rytmicznej. "Ordinary Man" to z kolei piosenka, która najlepiej znana była dotąd z wykonania zespołu Great Big Sea. Jako że de Fenians stylistycznie są zespołem do GBS podobnym, to ich wersja nie odbiega zbytnie od tej znanej, choć oczywiście Terry Casey jest innym wokalistą, a i pobrzmiewający tu saksofon dodaje trochę innego klimatu do tej piosenki.
"Star of The County Down" można bez wątpienia uznać za jeden z najczęściej wykonywanych utworów w całej historii irlandzkiej muzyki folkowej. Tym razem wzbogacono go o rzadko wykonywany tekst "Fighting 69th". Autorski (i bardzo dobry!) utwór "Doogan's Stones" poprzedza znaną piosenkę "Back Home in Derry". Ta irlandzka pieśń rebeliancka zabrzmiała w wykonaniu The Fenians wyjątkowo mocno. Na zakończenie płyty dostajemy jeszcze dwie piosenki - "Coal Tattoo" i "Danny Boy". Pierwsza to szybki skoczny kawalek, druga to oczywiście tradycyjny irlandzki lament. Jako że ten ostatni zaśpiewany jest dość tradycyjnie, Terry Casey zbliża się w tym utworze do rejestrów zarezerwowanych dla Elvisa Presleya. Jescze tylko pożegnania, szalejąca póbliczność... i koniec bardzo fajnej płyty.
The Fenians można z pewnością zaliczyć do zespołów pierwszoligowych w dyscyplinie nazywanej folkrockiem.

Taclem