Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Fianna "Irish Rebel Band"

Utwory : 1. Foggy Dew 2. Sean South 3. Four Green Fields 4. Kinky Boots 5. Tom Williams 6. Dying Rebel 7. Bobby Sands from Belfast 8. New Lodge Pride/Crumlin Road 9. Only Our Rivers 10. Wearing of the Green/Free the People 11. Dirty Old Town 12. Grace 13. Bring them home 14. Hughes Lives on/Roll of Honour Medley
Wyd. Fianna Irish Rebel Band

Fianna "Irish Rebel Band"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Irlandzkie pieśni rebelianckie to wyjątkowy fragment celtyckiej spuścizny ludowej. Mozna je porównać do polskich pieśni kojarzonych z ruchem oporu w czasie drugiej wojny światowej. W takiej sytuacji możemy jednak Irlandczykom pozazdrościć tego, że w ich sercach pieśni te żyją i są stale obecne. Oto kolejne pokolenie muzyków sięga po ten tradycyjny repertuar rozpalając ogień w ludzkich umysłach równie mocno, jak przed laty robiła to legendarna grupa The Wolfe Tones.
Zespół Fianna jest dowodem na to, że muzyka irlandzka idzie za ludźmi wszędzie tam, gdzie przybysze z Zielonej Wyspy postawią swoją stopę. Muzycy tej grupy mieszkają w Glasgow, a ich repertuar jest bezlitośnie skonkretyzowany. Grają irlandzkie pieśni rebelianckie i najwyraźniej tam gdzie mieszkają jest zapotrzebowanie na takie granie.
Płyta "Irish Rebel Band" to koncertowe nagrania, wśród których znalazły się największe hity tego gatunku, takie jak "Foggy Dew", "Sean South" czy "Dying Rebel", ale również trochę współcześniejszych piosenek, jak np. poświęcona irlandzkiej konstytucji ballada "Only Our Rivers" napisana przez Mickey`a MacConnella w 1973 roku. Zdarzają się również evergreeny, takie jak "Dirty Old Town" czy jeden z miłosnych przebojów wszech czasów na Zielonej Wyspie - "Grace". Powoduje to, że repertuar jest nieco bardziej zróżnicowany.
Samo brzmienie zespołu jest dość proste. Mamy tu gitarę, wokal, tin whistle i perkusję, a w niektórych utworach pojawia się gościnnie gitara basowa. Nagrania zarejestrowano w dość amatorski sposób, przez co trudno jest traktować je jako wydawnictwo pokazujące w pełni możliwości zespołu, zwłaszcza że muzykom zdarza się czasem zagrać coś odrobinkę nierówno czy nieczysto. W ostateczności jednak utwory te brzmią dzięki temu autentycznie. Czujemy się, jakbyśmy siedzieli w pubie z gromadką zwolenników I.R.A. i utyskiwali na marny los, jaki brytyjski rząd zafundował mieszkańcom Irlandii Północnej. Dlatego właśnie będę do tych nagrań czasem wracał, ponieważ wyjątkowo blisko mi do klimatów, które zespół Fianna prezentuje.

Rafał Chojnacki