Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Fiddlers` Bid "Naked & Bare"

Utwory : 1. Naked and Bare 2. White Wife 3. Troila Knowe 4. Waltz From Orsa 5. Fezeka`s 6. Jim Craig`s Set 7. Christchurch Cathedral 8. Seven Step Polka 9. Da Kirk Stack 10. Faroe Tune
Wyd. Greentrax Recordings 2005

Fiddlers` Bid "Naked & Bare"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Fiddlers` Bid, to obecnie chyba najpopularniejsza grupa folkowa z Szatlandów. Ich najnowszy album, zatytułowany "Naked & Bare" zawiera to, co najpiękniejsze w tamtym regionie.
Są piękne skrzypcowe pasaże - w zespole gra czworo skrzypków, co jest nawiązaniem do popularnych na Szetlandach smyczkowych orkiestr ludowych. Muzyka nawiązuje zarówno do tradycji celtyckiej, jak i do brzmień Skandynawskich. Celtów reprezentują tu melodie szkockie z Szetlandów, jest piękna irlandzka kompozycja Johna Sheahana ("Christchurch Cathedral"), do muzyki celtyckiej nawiązują też autorskie kompozycje członków zespołu. Ze Skandynawią łączą się utwory szwedzkie ("Waltz From Orsa"), farerskie ("Faroe Tune") i niektóre kompozycje szetlandzkie.
Taka mieszanka, będąca po prostu przeglądem wpływów obecnych w tamtejszej kulturze, brzmi bardzo atrakcyjnie. Możliwe jednak, że kapela z mniejszym ograniem nie poradziłaby sobie z tym materiałem aż tak dobrze. Fiddlers` Bid to już zespół renomowany, a "Naked & Bare" to ich czwarty album.
Całego albumu słucham z wyjątkową przyjemnością, ale w pamięć zapadł mi najbardziej autorski set, zatytułowany "Fezeka`s", zawierający utwory pisane przez Andrew Gifforda - jednego ze skrzypków zespołu i Stevena Spence`a - znanego szetlandzkiego skrzypka i kompozytora. Warto zwrócić uwagę na tą grupę, podejrzewam, że jeszcze sporo dobrej muzyki są w stanie nam przekazać.

Taclem