Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Fiddler's Green "Folk Raider"

Utwory : 1. Bonnie Ship The Diamond. 2. Don't Stand Go. 3. Weavers Reel. 4. Folk Raider. 5. Out of the Rain 6. The Crawl. 7. Pickard Jigs. 8. Whisky in the Spa. 9. My Baby's Gone. 10. Girls Along The Road. 11. Out of Your Life. 12. Take Me To. 13. Splended Isolation. 14. Tangerine.


Wyd. EFA 2002

Fiddler
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Najnowszą przygodę z celtyckim folkrockiem niemiecki Fiddler's Green zaczyna od znanej pieśni o wielorybniczym statku "Diament", który jak wiedzą wszyscy żeglarze "dawno gotów już". Polska wersja tej pieśni to jeden z najbardziej znanych standardów żeglarskich. Nie mamy tu większych zmian stylistycznych, szybko i sprawnie grające skrzypki i podklad w rytmie rockowego ska. To właściwie typowa dla FG muzyka, lecz przyznam że ma w sobie dużo uroku.
Nieco bardziej rockowy "Don't Stand So" przywodzi na myśl kanadyjskie granie spod znaku Great Big Sea, lub Spirit of The West. W taneczne rytmy wprowadza nas "Weavers Reel" kilka elementów tego medley'a na pewno wyda się znajome tym, którzy obserwują krajową scenę celtycką. Warto zaznaczyć, że jak na FG utwór ten brzmi niespodziewanie lekko. I działa to na jego korzyść.
Tytułowy "Folk Raider" mógłby zmieścic się na którejś z wcześniejszych płyt The Levellers, choć pobrzmiewają w nim też echa ... Madness. Z "Out of the Rain" wygląda na nas słoneczne reggae, oczywiście również podane po celtycku.
"The Crawl" to najbardziej tradycyjnie brzmiący utwór na płycie. Podobnie zaczyna się wiązanka "Pickard Jigs", ale dalej już nie ma lekko, rockowa sekcja daje o sobie znać zmuszając do rytmicznych podrygów.
Myliłby się ktoś, kto po tytule "Whisky in the Spa" spodziewałby się przeróbki znanego utworu. Fiddler's często bawili się tytułami utworów, nawiązując do klasyki, tak jest i tym razem. Poza tańcami, "Bonny Ship The Diamond" i "Girls Along The Road" właściwie wszystkie utwory są tu autorskie.
Utwory wzbogacone są o ciekawostki, jak choćby "Girls Along...", na pewno sprawia to że odbiór płyty jest znacznie ciekawszy. Nawet jeśli dzieje się to kosztem popadania w stricte rockowe klimaty, nieco jedynie urozmaicone folkiem, jak ma to miejsce choćby w "Out of Your Life". Niemałym zaskoczeniem są zupełnie metalowe gitary w finalnym "Tangerine". Wśród inspiracji możnaby postawić chyba jedynie na In Extremo i Rammstein.
Cierpliwych czeka jeszcze niespodzianka... Akustyczna, niemiecko języczna wersja znanego u nas (kłaniają się lata 60-te) standardu Pete'a Seegera "Where The All That Flowers Gone".
Możnany powiedzieć że zespół po prostu dodał kolejną płytę do swojej dyskografii, jednak nie sposób nie dostrzec kolejnego kroku naprzód, jaki zespół poczynił.

Taclem


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Fiddler's Green
    Recenzja: Fiddler`s Green - "Drive Me Mad"
    Recenzja: Fiddler's Green - "Another Sky"
    Wykonawca: Fiddler's Green
    Recenzja: Fiddler's Green - "On and On"