Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Fjärin "Mixtur"

Utwory : 1. Hans Lystigfinger 2. Amaher Reel 3. Et Øjeblik Av Savn 4. Morgenstemning 5. Mythos 6. Dedikation 7. Stranda 8. Lasal 9. Saga 10. Here Is That Song 11. Mixtur
Wyd. GO’ Danish Folk Music 2013

Fjärin "Mixtur"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Duńska grupa Fjärin, to muzycy, którzy z niejednego pieca jedli już chleb. Ich rozkołysane, jazzujące utwory sięgają w głąb skandynawskiej tradycji, zostawiając miejsce na luźne interpretacje muzyczne. Sporo w nich swobody, która często charakteryzuje grę najlepszych instrumentalistów. Wiele wskazuje na to, że muzyków grupy Fjärin możemy do takiego zbioru zaliczyć.
Grający na skrzypcach Søren Stensby ma sporo doświadczeń z brzmieniami bałkańskimi, dlatego nawet grając melodie nawiązujące do tradycyjnych brzmień rodem z Danii, przemyca tam czasem nieco inne rozwiązania. Gitarzysta Kasper Ejlerskov Leonhardt pochodzi z duńskiej wyspy Fanø i to on odpowiada za zarażenie miłością do tamtejszej muzyki pozostałych członków grupy. Kontrabasista Johannes Vaht sporo jazzuje, co zdecydowanie wpływa na korzyść brzmienia całej kapeli.
O tym że spojrzenia muzyków Fjärin kierują się daleko poza danie mogą świadczyć takie utwory, jak celtyckie "Amaher Reel", "Dedikation" i "Lasal" oraz bałkański w swoim brzmieniu brzmiący walczyk "Mythos". Podsumowaniem takich poszukiwań muzycznych może być tytułowy "Mixtur".
Ciekawie brzmią tu też goście, zwłaszcza śpiewająca norweska wokalistka Mia Marlen Berg, która brawurowo zaśpiewała w "Et Øjeblik Av Savn", "Stranda" i w "Mixtur". Jej dziewczęcy głos sprawia, że muzyka zyskuje jeszcze jeden, niezwykle ważny dla brzmienia instrument.
Gościnny udział pianisty Oscara Johanssona również odcisnął tu swoje piętno, zwłaszcza w instrumentalnej balladzie "Saga".
Autorskie utwory członków zespołu świetne wpisują się w skandynawską tradycję folkową, zwłaszcza zaś w to co obecnie gra się na Półwyspie. Akustyczne brzmienia, poparte świetną grą instrumentów, to niewątpliwy atut tego krążka. Odkrywając kolejne utwory poznajemy prawdziwą miksturę, jaką przygotowali dla nas Duńscy muzycy.

Rafał Chojnacki