Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Flash Girls "Maurice And I"

Utwory : 1. Prince Charming Comes 2. Heathen Horse 3. Banshee 4. Neil's Reel/Star of County Down 5. A Girl Needs a Knife 6. Yeti 7. Amaryllis 8. Elvira in Paris 9. Twa Bonnie Maidens 10. Mike's Magic 11. Me and Dorothy Parker 12. November Song


Wyd. Fabulous Records 1995

Flash Girls "Maurice And I"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Niesamowicie fajne brzmienie posiadają te Flash Girls. Emma Bull i the Fabolous Lorraine (tak bowiem podpisują się członkinie duetu The Flash Girls") nawiązują do najlepszych tradencji wokalnych w muzyce celtyckiej. Jest to punkt tylko wyjścia, gdyż sama muzyka zatacza szersze kręgi. Towarzyszą im zaproszeni muzycy, dzięki czemu materiał brzmi bardzo ciekawie.
Przyznam szczerze że ta płyta ujęła mnie już od pierwszych dźwięków. Z niewielkimi wyjątkami jest to tzw. "contemporary folk", czyli współczena muzyka, stylizowana na tradycyjne brzmienie. Nie świadczy to jednak źle o grupie, wręcz przeciwnie, zwłaszcza że za część kompozycji odpowiadają członkinie grupy i ich przyjaciele. Jeśli zaś chodzi o tradycyjne kompozycje, to zaskoczyć może wykonanie "Star of The County Down", ciekawie zaaranżowane, świetnie zagrane i zaśpiewane. Aż dziw bierze, że z tego ogranego utworu można jeszcze coś ciekawego wycisnąć.
Wiele z opowieści zawartych w piosenkach, to dość ponure historie, jak choćby "A Girl Needs A Knife" i "Banshee". Są też piosenki dziwne, jak "Yeti", graniczące z kabaretowym klimatem. Innym razem brzmią one dość nowocześnie - "Me & Dorothy Parker", to taka piosenka - reportaż.
Ciekawostką może być wykorzystanie tu wierszy i piosenek znanego (także u nas) pisarza Neila Gaimana, autora świetnych opowiadań powieści, scenariuszy komiksowych i - jak sie okazuje - piosenek.
Świetna folkowa płyta, teoretycznie w celtyckim klimacie, ale nie do końca. Warto posłuchać.

Taclem