Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Flook "Flatfish"

Utwory : 1. Calico. 2. Eb Reels. 3. The Gentle Giant. 4. Sligo Reel. 5. Flatfish. 6. Happy Jigs. 7. Bruno. 8. Waltzes. 9. Flutopia.


Flatfish Records 1999

Flook "Flatfish"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jak dla mnie jest to rewelacja! Jak sie okazuje nie trzeba klawiszy by osiagnac odpowiedni klimat i nie trzeba rockowej sekcji rytmicznej by dac utworom rockowa dynamike.
Sarah Allen i Brian Finnegan na róznych rodzajach glównie drewnianych fletów i whistles daja takiego czadu ze az czapke z glowy zrywa. Sarah doklada niekiedy swoje trzy grosze na akordeonie. John Lee Kelly obslugujacy w kapeli bodhran gra na nim conajmniej jakby dysponowal sredniej wielkosci zestawem perkusyjnym. Calosc uzupelniaja gitary, bouzouki i mandolina, na których gra Ed Boyd.
Muzyka to w wiekszosci utwory autorskie (zespolu lub osób z nim zaprzyjaznionych), w które wpletli kilka motywów tradycyjnych.
Na poczatku plyty dostajemy solidnego kopa energii w postaci dwóch setów: "Calico" i "Eb Reels". Wycisza to akordeonowo-fletowy "The Gentle Giant" Piekna melodia wykorzystuje temat macedoński. Nawet spokojny motyw okazuje sie byc na swój sposób dynamiczny, stale sie rozwija.
W taneczne rytmy irlandzkich tanców powracamy przy "Sligo Reel". Tytulowy "Flatfish" to mieszanka skocznych, choc niezbyt szybkich rytmów ze spokojniejszymi klimatami. Prawdopodobnie ma to byc wizytówka plyty.
Przy "Happy Jigs" tytul wyjasnia wszystko. Muzyka która kojarzy się z jasnymi barwami, radosna i przyjemna.
Wyciszony i spokojny "Bruno" , oraz zestaw walców dają nam chwilę wytchnienia przed kończącym album utworem "Flutopia". Kawałek niby zaczyna się w tempie jiga, potem nagle mamy muzyczną podróż w rejony Bałkanów. Podróż spokojną, choć nieco niepokojącą. Z mistrzowskimi partiami fletów wracamy wreszcie do szybkiego celtyckiego grania .
I na tym koniec. Koniec ? To dopiero początek, bo oto przed nami utwór nr.1. pt. "Calico". I tak dalej...

Taclem


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Flook