Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Flukt "Spill"

Utwory : 1. Flukt 2. Melvin 3. Flisa 4. Lisa 5. Det er nu tid at vaage 6. Polarispols 7. Bryllupstoner 8. Reel-potpurri 9. Merethes vise 10. Dagen viger 11. Spelemannsbrullup 12. Gammelhaskjin 13. Bygnaden 14. Nestekarleik
Wyd. 2L 2002

Flukt "Spill"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Szczypta starego celtyckiego ducha i silne norweskie korzenie - tak w skrócie opisać można płytę "Spill" grupy Flukt.
Kompozycje są w większości instrumentalne - wyłączając gościnny udział Heidi Skjerve w "Det er nu tid at vaage" i "Dagen viger". Piękna to piosenka, świetnie wpisująca się w klimat utworu, druga zaś zdradza nieco mroczniejsze pokłady norweskiego folku. Ale to raczej wyjątek na tej płycie.
Główną rolę odgrywają tu skrzypce i akordeon, towarzyszy im zwykle bas, nie ma tu w ogóle wszechobecnej na folkowych płytach gitary, Muzyka jest bardzo spokojna, a jednocześnie radosna i roztańczona. Sporo tu lekkości, rzadko spotykanej u skandynawskich kapel. Okazuje się, że muzyka z północy nie zawsze musi być chłodna i ostra. Norwegowie pokazują, że są u nich również piękne, niemal wiosenne w brzmieniu nutki.
Wspomniałem o szczypcie celtyckiego ducha. Posłuchajmy sobie utworu "Reel-potpurri" - cóż słyszymy? Ano jest to czystej wody irlandzki reel (jedynie środkowa część jest autorstwa skrzypka grupy Flukt), na dodatek zaaranżowany tak, że nie kłóci się z resztą płyty.

Najciekawszy moment na płycie, to piękna, spokojna kompozycja "Merethes vise".

Taclem