Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Folkcorn "Ghy Sotten"

Utwory : 1. Kattendans 2. Isabelle, mijn dochterken 3. Den droogen haring 4. Doen Hanselijn over de heyde reed 5. Hennen blijff-t`huys 6. Hout uw canneken vaste 7. Contradans 8. Het beste van de wijne 9. Ik zou er van deze avond 10. Stort tranen uyt 11. Bezemdans 12. Thyske van der Schilde 13. Te Haerlem in den Houte 14. Ghy sotten ende sottinnekens
Wyd. Clipsound 1992

Folkcorn "Ghy Sotten"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Mój stosunek do holenderskiego zespołu Folkcorn mozna określić jako "sympatia od pierwszego wejrzenia". "Ghy Sotten" to druga płyta tej grupy, którą dane mi jest przesłuchać. Zawiera ona melodie i piosenki powstałe w okresie od XV do XIX wieku. Nie bez powody Folkcorn nazywają się zespołem wykonującym "muzykę historyczną".
Album "Ghy Sotten" zawiera właściwie niemal same perełki wygrzebane z przepaści zamierzchłych czasów. W większości piosenki te są mało znane, a juz polskiemu słuchaczowi na pewno wiele nie powiedzą. Jest to o tyle interesujące spostrzeżenie, że może w końcu znajdzie się u nas ktoś, kto zainspirowałby się muzyką holenderską. Nie jest ona mniej ciekawa od francuskiej, czy angielskiej, a potencjał ma być może nawet większy. Owszem, zespoły szantowe, jak Smugglers, Perły i Łotry czy Tonam & Synowie po takie rozwiązania już sięgali, ale wciąż jest to jeszcze niewyczerpany ocean możliwości.
Okładkę płyty "Ghy Sotten" zdobi reprodukcja obrazu przedstawiającego wnętrze gospody. I tak też jest ta muzyka. No, może nieco współcześniej zagrana, bo jednak harmonie są wygładzone i po prostu ładne. Nie brakuje tu jednak dobrej zabawy i zadumy.
Jak już wspomniałem jest to praktycznie płyta bez gorszych utworów.

Taclem