Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Four Shillings Short "Of Labour and Love"

Utwory : 1. Caliope House/Jig of Slurs 2. Both Sides the Tweed 3. Raga Padhari Dhun 4. Lament for Eoin Rua/Susanna Martin 5. Have A Nice Day 6. Heavens Gate 7. Gone, Gonna Rise Again 8. Spitting Cousins 9. Foxhunters Jig 10. The Bigler 11. You`re Not Irish 12. Ramble Away 13. Common Thread

Wyd. Four Shillings Short 2002

Four Shillings Short "Of Labour and Love"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Płyta oczarowała mnie zarówno klimatem, jak i umiejętnościami muzyków. Bywa tu zarówno wesoło, skocznie i zabawowo, jak i nostalgicznie, nastrojowo, czasem wręcz smutno. Duet Aodh Og O Tuama i Christy Martin wraz z zaproszonymi muzykami dają sobie doskonale radę z celtyckim materiałem. Okazuje się jednak, że nie tylko. Kiedy po pięknej szkockiej balladzie "Both Sides the Tweed" następuje indyjski "Raga Padhari Dhun" całkiem zmienia się stylistyka, do głosu dochodzi sitar i można odnieść wrażenie że słuchamy już zupełnie innej płyty. Muzycy grający na codzień po celtycku rzadko decydują się na takie eksperymenty.
Również jedna z moich ulubionych ballad - "Susana Martin" - w wersji Four Shillings Short wypada bardzo ciekawie. Właśnie takie piosenki pasują do duetu Aodh Og/Christy. Klimat opowieści o czarownicy w połączeniu z magiczną muzyką grupy tworzy atmosferę znaną z książek fantasy. Dzięki ciekawemu graniu i pięknemu głosowi Christy możemy na chwilę zanurzyć się w innym świecie.
Z kolei kiedy śpiewa Aodh Og, mamy do czynienia ze stylistyką mogącą kojarzyć się z tradycją bardów. Nawet jeśli jest to piosenka nawiązująca nieco do country, jak "Have A Nice Day".
Piosenka "Spitting Cousins" łączy w sobie inspiracje zaczerpnięte z celtyckich ballad z brzmieniem indyjskiego sitaru (według tego samego patentu zagrano "Ramble Away"). To też ciekawy pomysł, przyznam jednak że takie ballady wolę w czysto "wyspiarskich" aranżacjach, tu za przykład niech posłuży "The Bigler".
Płytę kończy dość typowy rodzaj piosenki. "Common Thread" to typowy utwór w stylu "jeszcze kiedyś się spotkamy".
Album można podsumować jako udany, ciekawe zaaranżowany i wykonany.

Taclem