Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Fromseier Rose "Contradiction"

Utwory : 1. Popcorn Behavior 2. Blue Bonnets Over the Border / Ditte`s Friend 3. Taimse Im Chodladh 4. After Aughrim`s Great Disaster 5. March of the Meeatoiteen Bull / John MacNeal 6. Cowboy`s Jig / Rohan 7. The Bittern / The Piper`s Beast 8. Crazy Man Michael 9. The Butterfly / Waterman`s 10. Flax in Bloom / Stormy Weather 11. A Surprise for Anne 12. Blantyre Explosion 13. Ja Va Lidijgn Hora / The Ghost`s Welcome /Brendan McGlinchey`s
Wyd. Fromseier Rose 2003

Fromseier Rose "Contradiction"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Piękna, urzekająca muzyka celtycka. Właściwie należałoby zaliczyć album do nurtu tradycyjnego w irlandzkim folku. Tyle tylko, że zdarzają się tu aranżacje przesycone niemal jazzową improwizacją. Jeśli do tego dodamy swingującą lekkość, oraz powiemy, że Fromseier Rose to duet składający się z pięknej duńskiej skrzypaczki i doskonałego amerykańskiego pianisty, to może się wydać, że odchodzimy od stereotypu folkowej płyty.
Rzeczywiście nie jest to płyta typowa, choćby przez wzgląd na ten fortepian. Inna wyjątkowa rzecz, to gościnny udział niesamowitej wokalistki Nimah Parsons.
Jednak pierwsze skrzypce gra tu Ditte Fromsrier Mortensen, spod której smyka płyną piękne melodie. Na fortepianie wspiera ją Michael G. Rose, dzięki jego grze płyta napiera nieco neoklasycznego charakteru.
Z kolei udział w tej produkcji Nimah Parsons, to duża ciekawostka. Śpiewa ona w trzech piosenkach ("After Aughrim`s Great Disaster", "Crazy Man Michael", "Blantyre Explosion"), zwłaszcza druga z nich, piękna ballada z repertuaru Fairport Convention to majstersztyk. Tradycyjna "Blantyre Explosion" co najmniej jej dorównuje.
Duet Fromseier Rose pochodzi z Kopenhagi, ale płyta ta, a właściwie zawarta na niej muzyka powinna otworzyć im drogę na folkowe sceny świata. Nie zachwycają rozmachem i ilością grajków na scenie. Ale za to pięknie grają i udowadniają, że folk to muzyka dla ludzi inteligentnych.

Taclem