Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Gaelic Storm "Herding Cats"

Utwory : 1. Drink The Night Away. 2. Ferryman John. 3. South Australia Traditional. 4. After Hours At McGann's. 5. Heart Of The Ocean. 6. Breakfast At Lady A's. 7. Park East Polkas. 8. Spanish Lady. 9. Devil Went Down To Doolin. 10. Barnyards Of Delgaty. 11. Broken Promise. 12. She Was The Prize. 13. Titanic Set.


Wyd.Omtown Records, 1999

Gaelic Storm "Herding Cats"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Okazuje się że Gaelic Storm nie jest zespołem jednej płyty. Tych, którzy nie wiedzą, informuję, że zespół wypłynął za sprawą krótkiego utworu tanecznego ("Irish Party In Third Class") wykonanego na potrzeby filmu "Titanic.
To już drugi album, poprzednim udowodnili że są "rasowym" zespołem folkowym. Gaelic Storm to: Stephen Wehmeyer na bodhranie, didjeridoo i wokalach, Patrick Murphy - wokal, harmonica, akordeon i łyżki, Samantha Hunt na skrzypcach, Steve Twigger na gitarze, mandolinie i wokalach, oraz Shep Lonsdale na różnych instrumentach perkusyjnych.
Gościnnie na albumie pojawiają się: John Whelan grający na akordeonie guzikowym, Eric Rigler na uillean pipes i low whistle, oraz Marie Reilly na skrzypcach.
"Herding Cats" zaczyna się od żywiołowego "Drink the Night Away", typowej pubowej piosenki. Brzmi jak utwór tradycyjny, ale w opisie czytamy że to kompozycja autorstwa członków Gaelic Storm - O'Stevesa, Twiggera i Wehmeyera. Następnie grupa prezentuje nam swoją wersję pieśni "The Ferryman" autorstwa Pete'a St. Johna. "South Australia" rozpoczyna się od spokojnego wstępu na harmonice, ale szybko nabierawłaściwego sobie tempa.
Energetyczna wartość muzyki wzrasta wraz z utworem "After Hours at McGann's", który jest setem tradycyjnych reeli, zainspirowanych sesja w Doolin w hrabstwie Clare. "Heart of the Ocean" to kolejny utwór spółki Twigger/Wehmeyer, wolna piosenka z użyciem uillean pipes. "Breakfast at Lady A.'s" i "The Park East Polkas" to kolejno set jigów i set polek. Tradycyjna "Spanish Lady" to kolejny przykład ciekawej aranżacji w wykonaniu Gaelic Storm.
Instrumentalny set z irlandzkiego wybrzeża - "The Devil Went Down to Doolin" poprzedza szkocka piosenkę "The Barnyards of Delgaty". Twigger, tym razem bez kolegów z zespołu, napisał piękną piosenkę miłosną - "She was the Prize" i jest to przedostatni utwór na płycie.
Na zakończenie zespół, jakby nawiązując do swoich korzeni wykonuje "Titanic Set". Warto zwrócić uwagę na ten zespół, wyróżnia się wśród wielu młodych zespołów, nic dziwnego że to do nich zwrócił się James Horner.

Taclem