Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Garmarna "Hildegard von Bingen"

Utwory : 1. Euchari 2. Viridissima Virga 3. Salvatoris 4. O Frondens Virga 5. Unde Quocompque 6. O Vis Aeternitatis 7. Virga AC Diadema 8. Paso 9. Kyrie


Wyd. NorthSide 2001

Garmarna "Hildegard von Bingen"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Płyta tyleż niesamowita co dziwna. Niesamowity jest tu klimat i wykonanie tej muzyki. Dziwny natomiast romans Garmarny z elektroniką. Właściwie jest to płyta niemal w 100% trip-hopowa. Ale co najmniej w tylu samo znajdzie się tu skandynawskiego folku i muzyki dawnej.
Hildegard von Bingen to jedna z najciekawszych kobiet średniowiecza. Tworzyła zarówno muzykę sakralną, jak i poezję i dramat. Pisała też traktaty, do najbardziej znanych należą te poświęcone medycynie naturalnej. Ta niezwykła niemiecka autorka odważyła się również tworzyć poezję pełną erotyki doskonale łączącą uniesienia ducha i przymioty ciała.
Pomysł płyty powstał w głowie Stefana Brisland-Fernera, grającego w Garmarnie na lirze korbowej. Na tej płycie zajął się też programowanie, przepisał też i dostosował tę muzykę do współczesnych harmonii.
Płytę wypełnia niesamowity wokal Emmy Härdelin. Mimo iż towarzyszą mu zakręcone elektroniczne loopy nie ma wątpliwości że to pierwszoplanowy instrument. A Emma używa go z wprawą i urzekającą lekkością.
Mimo iż to muzyka sprzed wielu wieków i to na dodatek śpiewana po łacinie, można się tu doszukać elementów znanych z innych płyt Garmarny. "Salvatoris" nie brzmiałoby bardziej po skandynawsku gdyby było zaśpiewane po szwedzku.
Niekiedy wyraźnie dominują sakralne zaśpiewy, przypominamy sobie wówczas że cały czas mamy do czynienia zw współczesnym spojrzeniem na muzykę dawną.
Trzeba przyznać że Garmarna nagrała płytę oryginalną, jednak nie wiem czy zyska ona zespołowi nowych zwolenników. Na pewno parę osób odwróci się od grupy. Loopy zbyt często kojarzą się z tanią dyskoteką.
Z jednej strony chciałoby się mieć nadzieję że Garmarna wróci do dawnego, bardziej akustycznego stylu. A jednak ciekawi też myśl o tym co mogliby stworzyć idąc dalej tym tropem.

Taclem