Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Gdańska Formacja Szantowa


Gdańska Formacja Szantowa
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Gdańska Formacja Szantowa (zwana też żartobliwie Danzinger Shanty Ferain) to kwartet w skład którego wchodzą muzycy znani z różnych trójmiejskich formacji folkowych i szantowych (m.in. zespoły Krewni i Znajomi Królika, Smugglers, Szela). Repertuar grupy to piosenki żeglarskie, w większości pochodzące z macierzystych zespołów czwórki muzyków. Zdarzają im się także "covery" takich grup jak Mechanicy Shanty, Cztery Refy, Tonam i Synowie, czy Stare Dzwony - słowem to co w polskim morskim śpiewaniu najlepsze. Wszystkie piosenki zostały na nowo opracowane.
Niedługo przed premierową płytą Gdańskiej Formacji w repertuarze zespołu pojawiły się utwory autorskie. Część z nich pisze Krzysztof Jurkiewicz, w innych zaś autorem muzyki jest Jacek Jakubowski, a teksty podrzuca mu przyjaciel zespołu, Zbigniew Gach.
Wspomniany tu album ukazał się na początku 2004 roku i nosi tytuł "Barowe opowieści".
Po śmierci Józka Kanieckiego zespół przez jakiś czas występował jako trio, jednak gdy Waldemar Mieczkowski zdecydował się na odejście z zespołu, pozostała dwójka zaprosiła nowych muzyków i w zmienionej formule występuje dziś pod szyldem Formacja.

Skład zespołu:
Waldemar Mieczkowski - gitara, wokal, harmonijka ustna
Krzysztof Jurkiewicz - gitara, wokal, harmonijka ustna
Jacek Jakubowski - akordeon, wokal
Józef Kaniecki - skrzypce, mandolina, wokal


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Krzysztof Jurkiewicz