Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Gdańska Kapela Dominika "Przechwałki"

Utwory : 1. Gdańska Kapela. 2. Piosenka o Trójmieście. 3. Taxi Service. 4. Zegar z kurantem. 5. Chcesz żyć se. 6. Polesia czar. 7. Polesia czar. 8. Polka demokratka. 9. O kurde Stasiu. 10. Jarmark Dominika. 11. Motława. 12. Cyganie z Długiej. 13. Tango z gwoźniem w bucie. 14. Hura Jastrzębia!


Wyd. PS Music 1998

Gdańska Kapela Dominika "Przechwałki"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Z dumą przedstawiam pierwszą płytę kompaktową Gdańskiej Kapeli. Zespół ten znany był w całej Polsce jako Gdańska Kapela Podwórkowa. Nazwa Dominik odnosi się do jarmarku św. Dominika, dorocznej imprezy targowej, którą miasto reaktywowało w 1974 roku (na wzór podobnych jarmarków z czasów hanzeatyckich). Wtedy również powstała Kapela, która pokazała że nie tylko Warszawa pochwalić się może muzyką ulic i podwórek.
Przyznam szczrze że czarne krążki (i pocztówki dźwiękowe !!!) z muzyką Kapeli znam od dziecka i żywie do nich wiele sentymentu. Tym razem zespół prezentuje mieszankę starych (bardzo starych jak "Zegar z kurantem" - tu w wersji chyba gorszej od oryginału) utworów i nowych (choćby walcująca "Piosenka o Trójmieście"), nagranych na nowo.
O ile repertuarowo jest super to mam trochę zastrzeżeń do produkcji. Wokale niepotrzebnie "cofnięto", również klarnet i saksofon niezbyt mi się podobają. Rubaszne teksty poruszają co prawda trójmiejskie klimaty, ale myślę że będą zrozumiałe dla wszystkich mieszczuchów.
Polecam kontakt z płytą, mam nadzieję że Kapela jeszcze da o sobie znać. Jeśli ktoś dysponuje nagraniami innych kapel podwórkowych, niech da znać, bo to zazwyczaj jedyny ślad po miejskim folku minionych dekad.


Taclem