Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Greenland Whalefishers


Greenland Whalefishers
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Tą kapelę warto polecić każdemu kto zastanawiałby się czy w Norwegii popularni są The Pogues. Przyznam że gdybym nie znał dobrze dorobku starej kapeli MacGowana, to przy niektórych utworach Greenland's mógłbym się pomylić. Jednak w odróżnieniu od Pogues Norwedzy częściej używają mocniejszych gitar, ale poza tym to chyba jedyna instrumentalna różnica. Nie, nie zapomniałem o wokalu, Arvid Grov - wokalista kapeli - potrafi jeśli ma na to ochotę, bardzo ładnie "podrobić" manierę Shane'a, choć nie zawsze to robi.
Arvid jest jednym z pomysłodawców powstania kapeli. Założył ją z bratem Gunarem, z którym około 1993 roku zaczął pogrywać muzykę folkową z rockowym zacięciem. Inspiracje były oczywiste: - Thin Lizzy, Pogues, Dubliners, Waterboys. Jednak już wtedy zaczął powstawać też autorski materiał.
Kiedy udało się dokoptować odpowiednich muzyków (Trond Eikemo, Agnes Skollevoll, Kjellaug Borten i Bjorn Helgesen) zespół ruszył "z kopyta". Wtedy również zaistniała nazwa Greenlands Whalefisheries.
Pierwszym nagraniem był singiel pt. "Mary B. (Good)", wydany w 1994 roku. Wówczas do zespołu dołączył skrzypek Kristian Malmo. W rok później z kapeli odszedł Bjorn, który miał dość życia w drodze między jednym a drugim pubem. Jego miejsce jako basisty zajął Tommy Bardsen, przyjaciel i fan zespołu.
Kilka koncertów w Wielkiej Brytanii w 1996 roku sprawiło że zostali tam zauważeni i zagrali jako support przed The Dubliners. Ponoć to Dublinersi zachęcili ich do kolejnych nagrań. Dość długa trasa koncertowa i godziny spędzone w studio sprawiły że z zespołu zrezygnował Kjellaug. Zespół nie szukał jednak nikogo na jego miejsce, po prostu Gunar zaczął się uczyć gry na banjo.
W 1997 roku zespołowi udaje się wreszcze wydać płytę, nosi ona tytuł "Mainstreet Sword". Jednak czas jej nagrywania to kolejne rozstanie. Kristian stwierdził że nie jest w stanie połączyć gry w kapeli z obowiązkami rodzinnymi. Na jego miejsce do zespołu przyjęto Odina Dosslanda.
Kolejny album zespół planował już w 1998 roku, jadnak nie został on nagrany, skończyło się jedynie na singlu "T. Bells Blues". Wówczas kapelę opuścił Tommy, a w zespole było wiele animozji, każdy chciał ciągnąć zespół w inną stronę. Wypróbowano czterech basistów, a wybór trafił na Terje Schumann-Olsena - który był już dość uznanym basistą rockowym. Mimo znalazienia basisty rok 1999 był dla zespołu bardzo kiepski, dali jedynie kilka koncertów.
a początku 2000 roku zespół opuszczają Trond i Terje, ten pierwszy z powodów zdrowotnych (około 30 lat na scenie w różnych grupach robi swoje). Wówczas do zespołu powraca Tommy, a na perkusji zaczyna grać Orjan Eikeland Risan. Koncertów robi się coraz więcej, zaspół zaplanował kolejną trasę po Zjednoczonym Królestwie.
Trasa ta, nazwana "UK Mainstreet Tour" zaczęła się na początku 2001 roku i objęła Glasgow, Bradford, Birmingham, Hereford, Londyn i Stoke. Zarobione pieniądze pozwoliły Greenland's na pracę w studio, co zaowocowało najnowszym albumem pt. "Loboville".
Zespół koncertowałw Polsce w ramach "Shanties 2003".

Taclem