Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Groupa


Groupa
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Groupa wykonuje swój własny rodzaj współczesnej szwedzkiej muzyki folkowej. Od lat 80. zespół jest awangardą nordyckiej sceny folkowej: głęboko zakorzeniony w tradycji, jednocześnie zawsze dysponuje współczesną instrumentacją i improwizacją. Muzyka zespołu łączy w sobie Wczorajszą Tradycję, Dzisiejszą Fantazję i Możliwości Jutra. Groupa znakomicie wyważa muzyczną mieszankę motywów (tradycyjnych i współczesnych), instrumentarium pochodzące z różnych kultur i okresów historycznych, ze swoimi własnymi szwedzkimi korzeniami, tworząc fantazyjne i unikalne połączenia.
Przez lata, wiele ważnych postaci nordyckiej sceny muzycznej współpracowało z zespołem, m.in. Ale Moller i Lena Willemark z Frifot i Nordan Project, Hallbus Totte Mattsson z Hedningarna i Gustv Hylen z Hoven Droven. W 1991 roku Groupa zdobyła Swedish Grammy za ich album Månskratt. W uzasadnieniu jury napisało: „Za to, że z filuternym uśmiechem wymietli z muzyki folkowej zgrzebne brzmienia”. W 1992 założyciel zespołu Mats Eden, uzyskał tytuł „Kompozytora Roku” podczas Festiwalu „Musik vid Siljan”. Zespół zdobył drugie Swedish Grammy w roku 1996 za album „Imeland”.
Od samego początku koncerty Groupy cieszą się dużą popularnością. Zespół występuje nieprzerwanie w Szwecji, całej Skandynawii i Europie. Prezentował się na wielu festiwalach folkowych: Falun Folk Music Festival, Stockholm Water festival, Urkult vid Nämforsen, Hultsfred - Szwecja, Roskilde Festival - Dania, Folk Festival w Dranouter - Belgia, Pontardawe and Wadebridge - UK, Leipzig Tanzhausfest i Rudolstadt Folk Festival - Niemcy, Violin and Village Festival w Maramures - Rumunia i wiele innych.
Sposób łączenia w twórczości Groupy starych, tradycyjnych melodii ludowych, współczesnej improwizacji i twórczej instrumentacji wpłynął na całą generację muzyków.

Skład zespołu: Mats Edén (fiddles), Terje Isungset (percussion), Jonas Simonson – (flutes)

Groupa w Internecie: www.groupa.se