Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Gwendal


Gwendal
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa Gwendal, grająca tradycyjną muzykę bretońską i irlandzką, została założona przez Jeana-Marie Renarda i Youenna le Berre`a (laureata pierwszej nagrody dla flecisty konserwatorium w Breście). Twórczość grupy obejmowała różne wpływy, od muzyki tradycyjnej po klasyczną, przy bogatym instrumentarium.

Pierwszy album grupy zatytułowany Irish Jig został wydany w 1974 roku przez Pathé-Marconi - jej okładkę zdobił rysunek gigantycznego skrzata w dżinsach grającego na bombardzie, który stał się na długie lata emblematem i maskotką zespołu. Następne pozycje płytowe grupy to: Joe Can`t Reel. (1975), na której po raz pierwszy grał Robert Le Gall na elektrycznych skrzypcach.

W 1977 do grupy dołączył szósty muzyk - Arnaud Rogers na perkusji. W tym samym roku w lutym światło dzienne ujrzał trzeci album Gwendal - Rainy Day. Na następną płytę, Gwendal 4, trzeba było czekać kolejne dwa lata

Rok 1981 był świadkiem wydania pierwszego albumu koncertowego - Gwendal en Concert, oraz dużych zmian personalnych w grupie (Jean-Marie Renard zrezygnował z grania na rzecz pracy menadżera zespołu, do grupy dołączyli Francois Ovide, Paul Fort, David Rusaouen i Pascal Sarton.

Kolejne albumy grupy to: Locomo (1983), Glen River (1989), Le Plus Belles Chansons de Gwendal (1994). W 1995 roku wyszedł album Pan Ha Diskan, o zupełnie innym charakterze, z wyraźnymi wpływami hinduskimi i afrykańskimi, również w zakresie instrumentarium.

W 1996 roku muzycy Gwendal wzięli udział w projekcie Liama O`Flynna na festiwal w Petit-Quévilly. Kolejna płyta, Aventures Celtiques, ukazała się w 26 rocznicę powstania zespołu i w ciągu 3 miesięcy sprzedała się w liczbie 60,000 egzemplarzy. Od tej chwili działalność grupy nieco przycichła, nie licząc wydania w 2002 roku kolejnej kompilacji Aventure Celtique. W 2005 roku jednak powstało nowe dzieło: War Raog, w składzie nieco zmienionym, oraz z nowymi pomysłami aranżacyjnymi.