Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Hagalaz Runedance "Urd - That which was"

Utwory : 1. Wake Skadi 2. Urd-That Which Was 3. Behold the Passionate Ways of Nature (Moondance remix) 4. When the Trees were Silenced (Thuriaz remix) 5. The Falcon Flies (Ulver juxtaposition remix)

Wyd. Well of Urd 2000

Hagalaz Runedance "Urd - That which was"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Andrea Nebel Haugen po sukcesie swojego pierwszego dużego wydawnictwa "The wind that sang..." (bo przed wspomnianą płytą Andrea debiutowała winylową EPką "When the trees were silenced") zafundowała nam podróż w świat nieco innych dźwięków. Pamiętamy jej poprzedni, ambientalny projekt Aghast. Pamiętamy, że pierwsza płyta nagrana została z użyciem instrumentów typu gitary klasyczne, szamańskie bębny, kontrabas, altorecorder czy legendarne norweskie skrzypce hardingfele. Na tym MCD zatytułowanym "Urd-that which was" wracają utwory znane z "The wind that...",ale w postaci remiksów. Tak też mamy coś na kształt folkowych nagrań poddanych zabiegowi upodobnienia do elektro czy ambientu. Ale np utwór "Wake Skadi" ostał się nie trącony elektroniką,i trzeba powiedzieć że w wersji dużo surowszej niż na następnym albumie "Wolven". Tu brzmi zdecydowanie lepiej, jest tylko śpiew Andrei na tle bębnów i fletu. Reszta kawałków to folkowe znane z pierwszej płyty, tyle że z przestrzennymi klawiszami i beatem w tle.
Płyta stanowi niezły kąsek dla fanów pogańskiego folku zagranego inaczej (remix popełnił człowiek z Ulvera co wiele wyjaśnia), bo o ile jesteśmy przyzwyczajeni do tego że pogański folk/neofolk grany jest głównie na żywych instrumentach (wszystkie bodhrany, dudy, flety, skrzypce itp), to tutaj mamy całkiem ciekawy eksperyment elektroniczny. Dzięki remiksom to jest płyta wybitnie do słuchania, nieczytelne jest ekologiczne przesłanie poprzedniego albumu (Andrea jest aktywistką neopogańskiego ASATRU).
Zatem, fani Freyi Aswynn, The Moors, StilleVolk czy Hekate-do sklepu po płytę!!

Mojmir