Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Hastan "Hastan"

Utwory : 1. An Dro. 2. Hevliad Gavotenn. 3. Kelc'h Sirkasian. 4. Laride. 5. Hevliad Fidel. 6. Hanter Dro. 7. Polka. 8. Hevliad Loudieg.


Wyd. An Naer Produksion 1997

Hastan "Hastan"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Bretońska muzyka do tańca. Płytę nagrano podczas koncertu w 1997 roku. Zespół wykonuję muzykę tradycyjną przeznaczoną do zabawy podczas bretońskich Fest Noz.
Nie będę tu odwoływał się do "bretońskich kaset" zespołów Open Folk, czy Briezh, bo ileż można porównywać do tych jedynych jak dotąd krajowych produkcji poświęconych w całości muzyce bretońskiej ? Hastan brzmi z resztą zupełnie inaczej. Muzyka ta ma niesamowitą lekkość, w ramach jednego tańca klimaty zmianiają się kilkakrotnie, pozostaje jednak tak charakterystyczna dla tej muzyki transowość. Zmieniają się też utwory, gdyż podane powyżej tytuły to nie nazwy utworów, a tańców, i pod jednym z nich może kryc się w rzeczywistości kilka kawałków.
Wielkie pole do popisu w przypadku takiej muzyki mają bombarda (na której gra Cedric Le Roy) i flety (tu zaś Jean-Luc Thomas). To one odpowiadają za melodie, wspierane niekiedy przez skrzypce (Pierre Stephane) i dudy (Stephane Foll). Niekiedy, jak w "Hevliad Gavotenn" mamy do czynienia ze swoistym dialogiem muzyków, którzy docierają do wspólnej melodii, która później przeradza się w zespołowe granie.
Muzyka Hastan, ma lekko folkrockowy posmak, ale w proporcjach, które nie pozostawiają cienia wątpliwości co do faktu że to muzyka folkowa tu dominuje. Nawet gitara pełni tu rolę poboczną. Aczkolwiek stanowi bardzo dobre uzupełnienie, podobnie jak dawkowane z umiarem klawisze.
Ciekawa jest strona realizacyjna płyty. Jak przystało na nagranie z koncertu słychać na nim żywiołową reakcję publiczności, ale słychać też liczny tupot nóg tańczących, niekiedy nawet rozmowy i pokrzykiwanie. A jednak ani trochę nie przeszkadza to w odbiorze muzyki, a wręcz przeciwnie, jest dobrą namiastką uczestnictwa w takim muzycznym święcie.
Płyty można słuchać zarówno w odtwarzaczu CD, jak i na komputerze, przy czym ta druga opcja zawiera dodatkowe atrakcje. Po włożeniu płyty otrzymujemy swoisty panel z sympatyczną różową świnką w roli przewodnika. Nieznajomość francuskiego sprawia niestety że nie wszystko było tam dla mnie jasne, wiem że warto zobaczyć zdjęcia i video z koncertu na którym nagrano płytę. Widać tam dokładnie jak wiele osób potrafi się dobrze bawić przy tak fajnie podanych dźwiękach.
Oprócz zdjęć z koncertu mamy też krótką informację o zespole, oraz zdjęciowe historyjki w formie komiksu, niestety wyłącznie po francusku... a może po bretońsku ? Przyznaję że pewnie nie rozpoznałbym różnicy.
Tak czy owak najważniejsza pozostaje tu muzyka i klimat niesamowitej wręcz zabawy.

Taclem