Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Heather Dale


Heather Dale
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Ta kanadyjska artystka jest obecnie jedną z najbardziej cenionych wykonawczyń nurtu "modern celtic music". W jej autorskich utworach przeplatają się motywy muzyczne charakterystyczne dla folku, muzyki średniowiecznej i renesansowej, ale też bardziej współczesne elementy.
Swoją przygodę z muzyką Heather zaczęła w wieku 15 lat od muzyki będącej mieszaniną brzmień fortepianu z instrumentami klawiszowymi. Na studiach jej zainteresowania muzyczne zmieniły się pod wpływem organizacji The Society for Creative Anachronism (SCA) z którą się związała. SCA to ospowiednik naszych bractw rycerskich, choć nie brak w nim elementów fantasy, a dbałość o szczegóły historyczne nie przesłania im dobrej zabawy.
N turniejach i festynach organizowanych przez SCA Heater Dale zaczęła pojawiać się jako Lady Marian of Heatherdale. Jej autorskie piosenki pojawiały się wówczas na kasetach wydawanych na potrzeby ruchu. W pewnym momencie postanowiła jednak skupić się przede wszystkim na karierze muzycznej.
W 2000 roku światło dzienne ujrzał jej pierwszy oficjalny album - "The Trial of Lancelot" - oparty na mitach arturiańskich. Z kolei płyta "Call The Names" zawiera starsze piosenki artystki, głównie z czasów SCA, na nowo zaaranżowane i nagrane. Album "This Endris Night" z 2002 roku jest z kolei czymś pomiędzy współczesnym folkiem a muzyką średniowieczną. Najnowsza jak dotąd płyta artystki - "May Queen" - ma najwięcej wspólnego z muzyką celtycką.
Heather jest też właścicielką wytwórni płytowej Amphisbaena Music, która wspiera artystów tworzących w podobnych klimatach.

Oficjalna strona artystki: www.heatherdale.com

Taclem